Älggryta med svagdricka och sandsopp
Älggryta toppat med lite friterad schalottenlök.
Igår hämtade15 kilo blandad älg av Andreas (han bakom den underbara, tyvärr nu borttagna bloggen Min brors kokbok ni vet?). Att säga att jag var lycklig vore en underdrift. Jag har aldrig känt mig så rik som när jag travade Tegnerlunden ned kånkandes en bananlåda fylld av färs, stekar, entrecote, bog, grytbitar och buljongben. Jag kan ha fnittrat på det där sättet som alltid får förbipasserande att anta att jag rymt från rättspsyk.
Väl hemma gjorde jag en liten älgråbiff på en del jag - korrekt eller ej - identifierade som innanlår och serverade den med senap och mjölksyrade grönsaker. En bit av älgentrecoten stektes vackert rosaröd och serverades med trattkantareller i lite smält älgmärg, jordärtskockspuré med kallpressad rapsolja och rostade hasselnötter och rödvinskokt savojkål. Det var givetvis gott, men ingen bild togs och dessutom kommer jag inte ihåg några proportioner eftersom jag var upptagen av att dricka vin.
Något som dock dock blev både fantastiskt och bloggbart är den älggryta som jag svängde ihop bara på en höft. Det här kommer numera vara det standardrecept jag utgår ifrån när jag vill ha ett höstigt, mustigt grytkok.
Älggryta med svagdricka och sandsopp
Receptmakare: Margit Richert
Portioner: 4
Tid: 2-3 timmar beroende på hur segt köttet är
Sandsoppen har en läskig klorerad biton som färsk men är å andra sidan en av de godaste sopparna i torkad form. Men det går givetvis att ersätta med karljohan eller annan torkad svamp för den som inte varit ute i skogen.
Se det här receptet som en bas och lek vidare med det du har hemma. Rimmat fläsk hade varit gott i. En klick gelé. Rosmarin. Rosépeppar. Rödgul trumpetsvamp. Små steklökar.
- 600 g älg i grytbitar
- smör
- 1 stor gul lök
- 1 flaska (33 cl) svagdricka
- 1 näve torkad sandsopp
- 2 lagerblad
- 1/2 tärning svampbuljong (polsk om du kan hitta - den är fenomenal!)
- vatten
- 2 morötter
- 1 persiljerot eller palsternacka
- 1 tsk torkad timjan
- salt, svartpeppar
- ev en skvätt balsamvinäger
- Bryn grytbitarna i smöret och lägg dem allt eftersom i en tjockbottnad gryta. Vispa ur pannan med lite svagdricka och häll detta i grytan.
- Grovhacka löken och stek den genomskinlig i en liten klick smör. Lägg i grytan.
- Släng ned svamp, smulad buljongtärning och lagerblad i grytan. Häll på svagdrickan. Späd med vatten så att det nätt och jämt täcker.
- Låt grytan småputtra under lock 1 1/2 timme. Tillsätt sedan morot och persiljerot skurna i tjocka slantar samt smula över timjan.
- Småkoka vidare och när köttet börjar bli mört tar du av locket så grytan får koka ihop sig - löken bör fungera som redning nog.
- Salta, peppra. Smaka av med lite balsamvinäger om du tycker att det behövs en lite syrligare smakbrytning.
- Ät med lingon, gelé (speciellt rönnbärsgelé med sin underbara beska passar fantastiskt till), saltgurka, pickles eller hur du nu vill ha din gryta.
Kommentarer
Men shit – Min brors kokbok borde ges ut i bokform! En underbar läsupplevelse. Snälla gör mig en tjänst och hälsa Andreas detta, du som känner honom.
/J
Ja, jag ska göra det. Vill också ha det som bok, jag älskade hans recept.
Sandsopp- Har vi båda lärt oss dess värde som torkad via Peter Jägerbro? http://kortomgott.taffel.se/2010/08/16/en-du-kan-ha-missat-blodsopp-och-...
Handfull (Näve) torkad-motsvarar 2-4 hg färsk!?
Oj vilken umami-påverkan det bör ha gett.
Örjan, sandsopp tror jag jag har lärt mig av peter. Men 2-4 hekto färsk? Jag har aningen mindre nävar än så. Och vad jag menar med en näve är alltså inte en sk grabbnäve. :)
(Enligt svenska akademiens ordbok anno 1929: "GRABB-NÄVE. (grabb c. 1638 osv. grabba- 1906) stor o. grov hand (eg.: som öppnar sig för att gripa efter ngt); särsk. ss. måttsbeteckning: så mycket som man på en gång kan taga med handen, en stor hand full.")
Svamp krymper ytterligt mycket vid torkning. 80-90% försvinner ju.
När du nästa gång hittar "brev" eller digitalvåg. Kolla mitt påstående om (även) din näves storlek.
Nevertheless- förstår att det blev gott.
Alternativ till sandsoppen. Bl a ICA Maxi har påsar med torkad KJ. Många kronor för få gram.
Sandsoppen aktualiserades mera som matsvamp för några år sedan, som en ersättning för torkad stenmurkla. Det har inte funnits någon längre tradition att torka soppar i Sverige. Men den nämndes ju som matsvamp (**) redan i början av 1900-talet.
Måste rätta mig själv ang mängden svamp.
Egen näve grovkrossade vältorkade svarta trumpeter. Ca 1 dl. Vägde max 10 gram. Med tanke på antalet och torkningsgraden. 150 max 200 g färskvara.
I morgon skall jag njuta av kycklingleverpaten där svamparna fick ingå.
Hej
Är det någon av er som sitter på receptet till världens bästa köttfärssås av Andreas. Såg att gamla inlägg var låsta.
mvh Fredrik
Nej, tyvärr inte! Och inte verkar google ha cachat den heller, Fredrik.
Sidor