Liten arg tant. Nördig matskribent, inspirerande föreläsare, sisådär semivegan (fegan) av klimatskäl och vindrickare av guds nåde. Har drivit bloggen Matälskaren sen 2005. Favoritämnen? Konstiga kryddor, matkemi, smarta knep och lite insiderrapporter från krogvärlden.
Med utgångspunkt i den senaste forskningen berättar Lisa Förare Winbladh och Malin Sandström lättbegripligt och underfundigt om vad som händer i köket och hur du lyckas med matlagningen.
Efter sin succé med boken Matmolekyler är Lisa Förare Winbladh äntligen tillbaka. Den här gången med en helt oumbärlig kokbok. Lisa skriver långa recept med många ingredienser.
Kommentarer
Hoppla. Det ar ändå låtit som att allt gått bra där och de hade gäster senast för någon dag sedan när jag cyklade förbi.
Trist.
Jag hann aldrig gå dit :-( Jag hade ett bord den 27e juli men de ringde och sa att jag tyvärr fick glömma det pga stängning
Har hört rykten om nyöppning, någon annan som vet något?
Det stod "ny lejer" på dörren när jag svängde förbi igår, men jag var stressad och hann inte stanna och kika närmare. Men det kanske blir i annan lokal.
Synd, för det är en vacker lokal.
Sidor