Blomkålspasta med parmesan och pinjenötter
Hej. Jag har emigrerat till Landet Brunsås igen. Det är på alla sätt ett kärt återseende. Karin af Klintberg tejpar väggarna fulla med olikfärgade post-it-lappar. Ebba Svennung ringer som en galning på alla telefoner. Då och då tittar Erik Haag in och frågar om någon sett hans marsvin. Och precis som sist det begav sig äts tiden jag tänkt ägna åt matlagning upp av tiden det tar att göra tv-program. Jag har mycket roligt men önskar att veckodagarna vore längre så man fick plats med allt. För att inte tala om helgerna – fyra-fem dagar hade varit bra så att man hann några saker utöver att plocka ur diskmaskinen, bada ungarna och svepa ett glas vin stående vid diskbänken innan det blivit dags att återvända till kontoret. Tips: Om man behåller ytterskorna på när man kommer hemrusande på fredagskvällen sparar man gott och väl in två minuter när det är dags att kuta tillbaka till jobbet på måndag morgon. Ett annat tips är att använda pinjenötter istället för mandel i det här receptet.
Blomkålspasta med parmesan och pinjenötter
Receptmakare: Lotta Lundgren
Portioner: 4
Tid: 25 min
- 25 g smör
- 2 msk vetemjöl
- 3 dl mjölk
- ca 100 g parmesan
- 1 litet blomkålshuvud
- 400 g pasta
- 75 g pinjenötter
- Smält smöret i en kastrull. Vispa i mjölet. Häll på mjölken, en deciliter i taget och låt såsen tjockna under omrörning. Låt bubbla ett par minuter på låg värme.
- Riv osten.
- Skär ner blomkålshuvudet i små buketter.
- Koka upp välsaltat vatten till pastan. Koka pastan al dente och låt blomkålen koka med de sista två minuterna.
- Rosta pinjenötterna i torr stekpanna.
- Rör ner osten i mjölsåsen.
- Slå bort pastavattnet och häll såsen över pasta och blomkål. Toppa med nötter och servera. Andas.
Kommentarer
Varför är det hackad mandel på bilden....?
Kan det vara så enkelt att pinjenötter är trendigt men mandel godare......=D
Hur bär jag mej åt för att få/köpa ett signerat ex. av kokboken - känner att jag bara MÅSTE ha den, har nog gått och blivit allvarligt imponerad av hela din person......rolig, bildsäker och fantastiska recept !!
Haha, jag är inte så märkvärdig men boken ska du ha. Jag gör knappt signeringar, det hinns inte med, men i ett par butiker i Stockholm kan man köpa signerade ex: på Matdistriktet på Regeringsgatan, 8to8 på Swedenborgsgatan och Papercut på Krukmakaregatan. Papercut säker ävenböcker på nätet. Tusen tack för fina ord!
Hej Lotta,
Jag skulle väldigt väldigt gärna vilja få tag på Landet Brunsås på DVD eftersom jag missade den här i Tyskland.
Eller så kan ni kanske dubba den så den visas på tysk tv?
Ha en toppen dag!
Malin
Satt häromdan och bläddrade i Boken, letandes efter nåt att laga. Så fick jag plötsligt syn på en detalj jag inte märkt förut på en av de snygga bilderna; en burk Concerta (används vid ADHD) - hur tänkte ni där?? Lite nyfiken blir man ju allt... För övrigt kan jag meddela att jag också upptäckt att inkokt lax är både busenkelt att laga och gott att äta - tillsammans med den rostade potatissalladen. Detta skall hädanefter bli min melodi. Tack!
Varsågod och tack själv!
Den som är observant kommer upptäcka nya detaljer i kokboken hela tiden. Någon gåta här, en hemlis där, någon udda detalj som man inte förväntar sig, små konstigheter som skaver i allt det perfekta. Exakt varför saker och ting är som de är lämnar jag till var och en att klura över.
Blomkål har varit lite av en rejäl olust för min del, men detta ser onekligen lovande ut!
Tackar och bockar!
Mattias /receptidag.se
Det får du veta i september.
Kommer ni att äta Eriks marsvin? Ni åt ju trots allt hans ekorre.
Ja tack. Och era tankar och idéer och kunskap också vad det lider.
Om ni ska äta marsvinet hör er för med sydamerikaner. De äter cuj som den heter där. Delikatess förklarar de för mig.
Wow det ser så gott ut!
kram
Hmmm, för många, många år sedan läste jag ett recept i Allt om Mat som innehöll inte mindre än åtta marsvin (!) om jag kommer ihåg rätt. Det var som Benny skriver ett recept från Sydamerika, någon slags gryta. Kan det vara något?
Låter trevligt med gryta tycker jag.
Den finns fortfarande inte på DVD! Vi har fått trettiotals förfrågningar direkt till produktionsbolaget från skolor som vill använda seriens som undervisningsmaterial, men jag tror inte att det finns några planer på en DVD-utgåva. Eftersom nästa säsong går i SVT1 på bättre sändningstid kanske man kan hoppas att det blir DVD av den. Vi får se.
Tysk dubbning skulle med all säkerhet förgylla första säsong. Jag ska föreslå det.
hej, ville bara säga att jag beställde kokboken från bannern innan jul. Glömde helt bort det när det var dags för leverans, så det blev en alldeles äkta överraskningsjulklapp till mig själv från det förflutna! :) Älskar den, så sjukt snygg! Och signering är grädde på blomkålsmoset.
Han tyvärr inte prova innan jag drog till Nice för att leva studentliv med knappt existerande kök, men har någonting att se fram emot när jag kommer hem sen.
tack för härligt inspirerande kokbok!!
Härligt! Vi börjar nu nedräkningen till september!
mmm, ett recept på redning.
förstår att du är inne i brunsås-bubblan!
Simma lugnt Lotta och tänk inte på oss för mycket. Det sista vi vill är att påverka din stressnivå negativt. Vill du låna mitt skohorn?
Beställde boken i julas hem till mina föräldrar då jag bor i utlandet. Kom idag hem till dem igen och där ligger den, Boken med STORT B. Som jag har längtat... Helt underbar!
Detta var helt ärligt den finaste, snyggaste, mest underbara kokboken ever! Fantastiska recept, helt sjukt fina texter och bilderna gör mig nästan tårögd. Jag äger otroligt många kokböcker men den här är den finaste, den slår allt!
TUSEN TACK!!!
Jag tror bestämt att den som ska tacka är jag. Tack. Så glad.
Malin, jag råkar ha alla avsnitt inspelade så det går kanske att lösa på något sätt. Fast jag vet inte vad SVT tycker om det, kanske ger man sig in på upphovsrättsligt snårigt område...?
Sidor