Lingonpaj à la Josephine
Receptmakare: Margit Richert
Portioner: 8-10
Tid: 1 1/2 timme
Ett recept för alla framsynta människor som fyllt frysen med årets lingonskörd. I andra fall får man plocka lingon i afffärens frysdisk. Det här receptet är en riktig kaloribomb, så servera hellre vaniljvisp än vispgrädde till. Eller kanske lite matlagningsyoghurt med vaniljsocker i? Vad du än gör, försök inte minska på fett eller sockermängd i själva pajen, det blir inte hälften så gott då.
Vad du kan göra är att ersätta 1 dl mjöl med gramhamsmjöl, det ger en härligt nötig ton i pajen. Är du fruktansvärt rädd för onyttigheter så försök ta en mindre bit i stället, eller laga någonting annat. Receptet är en förädling av min vän, och tillika eminent biolog, Josephines recept.
- 3 1/2 dl (210 g) vetemjöl
- 1/2 dl (45 g) strösocker
- 150 g smör, kylskåpskallt
- 2 äggulor
- 2 msk vatten
- Fyllning:
- 3 dl rårörd lingonsylt
- 100 g smör
- 3 dl havregryn
- 1 3/4 dl (150 g) strösocker
- Gör pajdegen. Sätt ugnen på 200°C. Blanda mjöl och socker i en bunke. Hacka ned smöret och finfördela till en grynig massa. Tillsätt äggulorna och till sist vattnet och arbeta ihop till en smidig deg. Låt gärna degen vila i kyl en halvtimme, men det är inte nödvändigt.
- Kavla ut degen och klä en form med avtagbar kant. Täck kantdegen med aluminiumfolie och ställ kallt en halvtimme. Förgrädda pajskalet i 10 minuter.
- Sänk ugnstemperaturen till 180°C. Bred ut de rårörda lingonen i den förgräddade pajbottnen. Smält smöret i en kastrull och rör i havregryn och socker. Låt stå och svälla ett par minuter.
- Bred massan över lingonfyllningen och grädda i 25-30 minuter.Servera ljummen med sås.