Det händer att jag äter ensam men i regel är det brådstörtade eller nödtorftiga måltider på hotellrum, i 15 kvm-pörtet i Väastra hamnen i Malmö. I kväll när Johan skulle ut och dricka öl på Akkurat hade jag en plan. Friterad tofu. Ja, mer avancerad än så behöver inte en plan vara. Världens bästa bekvämmat.
Jag köper helt enkelt färdig friterad tofu av märket Yi Pin på Asian Market på Olof Palmes gata. Hettar upp mycket neutral rapsolja rejält. Slänger i tofun och steker tills den puffat upp (vänd inte runt bitstackarna utan låt dem ligga i fred i pannan och vänta verkligen tills de puffat upp). Så serverar jag med en grovriven morot, kanske en tärnad tomat om jag hittat någon som duger. Sist och inte minst en het färdig asiatisk sås, kanske grön chilisås. Pressad lime. Färsk koriander har jag också kostat på mig (resten använder jag upp i morgon).

Kommentarer
14 svar till ”Ensammat: Friterad tofu”
Detta ska jag prova. Har aldrig vågat mig på friterad tofu.
Kan man få tag på det i Malmö?
Tack för tipset!
Jadå, i frysdisken på asiatiska butiker.
ja jösses vad det tog fart bland kommentarerna härom dagen. Och för att du Lisa är den enda jag vet (förutom mig själv) som smaskar i sig färsk koriander med ett leende och full av njutning i hela ansiktet, så kommer jag såklart fortsätta kommentera.
Jag får alltid höra att jag är så kritisk (=negativ enligt de som säger så) och bannar alltid mig själv när jag börjar engagera mig för mycket. Det brukar alltid sluta illa. Jag har inte så många omkring mig av samma sort och har aldrig pratat och diskuterat viktiga saker hemmavid så jag är ovan vid det men det liksom bubblar i mig ibland och jag kan inte låta bli!
Jag har t o m ägnat över 3 år på universitet åt mer eller mindre bara mänskliga rättigheter samt nu under alla år som arbetslös och tycker mig ha en hyfsad koll på hur det står till i världen. Jag har såklart inte patent på frågorna och tyvärr inte heller någon universallösning på världssvälten, fattigdom, kvinnoförtryck, biostöld och barnarbete. Det gör bara så ont i hjärtat när allt för många människor helt oreflekterat gör saker för de TROR att det är bra. Utan att ifrågasätta, eller ens ta reda på hur det egentligen står till. För att sen gå och slå sig för bröstet och visa hur “goda” de är.
Ja, ja. Jag lär aldrig nå fram till de jobben ändå. Det har gått så lång tid nu. Dags att släppa det och hitta något annat.
Sena torsdagskramar (eller tidiga fredagskramar)
/åsa
(och jag har faktiskt startat en annan blogg men inte publicerat än för det spretar fortfarande så mycket med tankar och idéer. Den har iaf fått titeln Rättigheter)
OJ. Det lät gott. Måste testa! Min favorit i kategorin ensammat är annars crab cakes med stora mängder koriander som helst intages med vitt vin.
Min ensammat skulle nog bli fisk, om jag planerade för dom, för att flickvännen inte gillar det så äter jag det alldeles för sällan. Oftast blir det dock någon slags restomelette a la ta vad du har hemma, fräs på i en panna och släng på ägg/grädd-blandning. Det är roligare att laga kul mat till fler än en själv.
Jag älskar tofu och friterad tofu. Här två recept som är goda och smakar riktiga Kina:
1) Jiachang Dofu (Vardagstofu)
2-3 skogsmusöron (torkad kinesisk svamp) – häll kokande vatten på dem och låt stå 20-30 min tills de sugit upp vattnet och blivit mjuka. Skär i bitar.
Stek lite hackad vitlök, ingefära och purjolök i t ex majsolja.
Släng i grön paprika i bitar och svampen.
Tillsätt 1-2 msk röd sojabönspasta (chili bean sauce med fermenterade sojabönor)) och rör om. Tillsätt ev svampvattnet om det behövs. Smaka av med salt vid behov. Servera till ris.
I orginalrätten ska man egentligen ha fläskbitar också men jag gillar den vegetariska varianten med bara tofu.
2. Friterad tofu i ostronsås
3 torkade svampar (shitake-variant, finns i kinesiska butiker)
Häll på kokande vatten på svampen och låt stå tills de svällt upp. Skär svampen i skivor. Spara svampvattnet.
2 klyftor vitlök hackas och steks med lite hackad ingefära.
Ta 3-4 blad av salladskål och strimla i lagom stora bitar. Släng ner i grytan med vitlök och ingefära och rör runt tills de är mjuka. Lägg i den friterade tofun och rör runt.
Häll på 3-4 msk ostronsås, 1 tsk soja, lite sherry och svampvattnet. Rör runt. Smaka av med salt.
Vad gott det låter, det där att de “puffar upp”
Har någon också gjort tofun själv från sojabönor?
Grönsakshandeln på torget vid Solna Centrum har friterad (eller kanske snarare för fritering) och vanlig vit mjuk tofu för en billig peng (under 20 kr). Har inte provat, men det kommer vid tillfälle. Affären är förresten värd ett besök om man är i krokarna, ofta fin frukt, fina grönsaker och en del “exotiska” stapelvaror.
Yi-pins olika sorters tofu är riktigt bra! Här nere i Köpenhamn och i Malmö är det helt hopplöst att få tag i bra tofu, det smakar generellt disktrasa, skickas över halva jorden eller har otäckt lång hållbarhet.
Jag saknar Yi-pin.
Jag vill ha! Och jag är inget tofu-fan men av någon anledning lät det här så gott, frasig tofu och koriander och lime och så lite chili mmmm… Jag har även blivit omvänd och älskar numera koriander, förut kunde jag knappt vara i samma rum som koriander.
Det är Yi-pin som finns i Solna och ikväll blev det ensammat för mig. Alldeles utmärkt enkelt och gott!