Receptmakare: Pontus Fritiof via Lisa Förare Winbladh
Portioner: 3-4 beroende på fettskrämdhet
Tid: 15 minuter
Det här är ett recept som ursprungligen kommer från restaurang Pontus!. Den här hollandaisen serveras till dilamm och får extra fin smak genom att den avslutas med lite fett från lammkoket. Det kan naturligtvis uteslutas när du serverar din hollandaise till annat. Och om du föredrar kokt kalv kan du naturligtvis använda lite av det fettet. Om du använder skirat smör blir färgen klarare, med vanligt smält smör får du lite mer smak. Skär inte upp örterna förrän precis innan de ska användas, annars tappar de smaken.
- 3 äggulor
1 msk vatten
2 tsk champagnevinäger
1 tsk pressad citron
200 g smör
1 ½ msk lammfett
2 msk finhackad smörgåskrasse
1 msk finhackad gräslök - salt, nymald vitpeppar
- Smält smöret och slå bort den vattniga bottensatsen med proteinfällningen så att du bara har det rena smörfettet kvar.
- Vispa äggulorna med vatten, vinäger och citron i en liten tjockbottnad kastrull över svag värme tills det är vitt och pösigt.
- Tillsätt smöret lite i taget under fortsatt vispning. Dra kastrullen av värmen och vispa ner lammfettet. Smaka av med mer pressad citron, vinäger, salt och peppar. Garnera med örterna.