Fest med lyxiga rester

I lördags hade Magnus och jag alltså bjudning för första gången i vår vackra stuga. De inbjudna var matskribenten Ulla Miettunen, hennes Mikko samt barnen Emma och Anton. De (eller snarare Mikko, Ulla vägrade med hänvisning till internationella kvinnodagen) lagade förätten: underbara små färskpotatisar med löjrom och creme fraiche och en ljuvlig basilikagravad lax med blandad primörsallad. Eftersom Mikko är kock var det kanske inte så underligt att det var kvällens bästa rätt.

Magnus och jag stod för de fyra andra rätterna: en räkbisque med surdegsknäcke smaksatt med fänkålsfrö och apelsinmarinerade räkor med fint strimlad rå fänkål, rådjursstek med rotfruktsgratäng, rödvinssås och sojaglaserad steklök, brie med hjortronchutney (en blinkning åt husmansklassikern friterad camenbert) och en lingonparfait med pepparkakskrisp. Visserligen gick inte allt enligt planerna: räkbisquen blev för cayennestark och inte så mycket att hänga i julgranen även om fänkålsknäcken var kvällens hit och brieosten smalt ordentligt eftersom jag lade den att tempereras för nära spisen. Och när jag skulle lågtemperaturbaka rådjurssteken fick min elektroniska termometer spel och tjöt som en galning att det var för hett (till och med när jag sköljde den i kallvatten) och var bara att förpassa i soporna. Så steken blev dessvärre inte så värst rosa eftersom jag fick aproximera stektiden. Men den var god ändå.

Och vi hade vansinnigt trevligt! Både Ulla och Mikko sade sig vara nöjda med att vi hade en finsk syn på alkohol, vad nu det kan betyda (hrm?!) och det blev ett par flaskor vin som korkades upp under kvällens lopp. Fast inte värre än att Magnus och jag klarade av att gå upp och steka amerikanska pannkakor med bacon åt barnen, som av förståeliga skäl var piggare än sina föräldrar.

Det kommer att komma recept på både hjortronchutney (löjligt enkelt) och lingonparfait under de närmsta dagarna, men först ut är helgens allra godaste: resterna! Hur gott det än är med femrätters så är det godaste alltid att – när man är så där loj och slö – frossa i det som blev över. I söndags hamnade skivor av rådjurssteken i wraps tillsammans med en blandad sallad och en kall yoghurtsås med senap. Hallelujah, som Kishti skulle sagt!

Wraps med rådjursstek och senapsyoghurt

receptmakare: margit richert

4 portioner

Tid: 10 minuter

Av någon anledning blir allting godare om man stoppar det i wraps. Så även kall rådjursstek som blivit över sedan gårdagens festmiddag. Självklart fungerar det med också med annan viltstek eller till och med vanlig rostbiff. Och känn dig inte låst av ingredienslistan nedan, det mesta går bra att klämma i. Såsen kan smaksättas med pepparrot, cumberlandsås eller kanske portvinsgelé, saltgurkan kan bytas ut till syltlök eller pickles och salladen kan förstås varieras med det man har hemma. Och vill man kan man göra wrapsen ännu matigare med ett par skivor knaperstekt bacon och någon matsked kapris i såsen. Men just den här kombinationen visade sig faktiskt närapå fulländad!

  • 4 stora tortillas
  • 1 dl tjock yoghurt
  • 3 msk senapsvinägrette (eller 1 msk grovkornig söt senap blandat med 1 tsk rödvinsvinäger och en liten hackad vitlöksklyfta)
  • 8 skivor rådjursstek
  • 1 strimlad rödlök
  • 8 strimlade råa sugarsnaps
  • 4 nävar machésallat
  • 4 klyftade körsbärstomater
  • 4 msk rostad lök
  • 1 stor saltgurka, skivad
  1. Värm tortillan enligt förpackningens anvisningar. Blanda yoghurten med vinägretten eller senapsblandningen.
  2. Fördela kött och grönsaeker på de varma tortillassarna (hur böjer man det egentligen?), klicka över såsen och strö över rostad lök. Rulla ihop bröden, säkra med lite aluminiumfolie eller en servett runtom. Ät och njut.

Kommentarer

Ett svar till ”Fest med lyxiga rester”

  1. Nina

    kan du inte knycka receptet på förrätten med potatisarna? Jag vill äta det till påsk!