Vill någon skicka mig en nypa hing, eller asafotida som det även kallas? Jag behöver bara en liten nypa och jag har för närvarande inget SL-kort. Det skulle kosta mig runt 40 kronor bara att åka in till storstan och leta efter fanskapet.
Mejla mig på gittogitto/snabela/hotmail/punkt/com om ni vill ha min adress och ett hedersomnämnade när jag väl lagar till något av hingen. Jag betalar gärna portot. Och hing-nypan också såklart!
Uppdatering: Martin skickar mig ett stinkande brev!

Kommentarer
7 svar till ”Efterlysning!”
Vad ska du göra med hingen? Ja som du vet bor jag långt bort i “oävla” och äger ingen hing men vet att det är ett stinkande ting!
Det svenska namnet borde vara dyvelsträck.
Visst kan jag skicka, men vad är det? Och var kan man få tag i det, för tillfället i Kalmar. Här lär finnas två asiatiska butiker, men hing lät som något indiskt????
Hälsar fröken Dill, för närvarande från Kalmar
Hing känns inte som nåt som skulle kunna finnas ens i närheten av Ekerö hållet ?! Men annars skulle jag gärna ….
Född och uppvuxen på Färingsö, på andra sidan diket med andra ord. Numera halvt utflyttad till närmare city. :-)
och vad ska du göra med Hingen ?!
Aha… Måste säga att jag tycker att Färingsö är snäppet vackrare än Munsö, men bara nästan. :) Fast Stenhamra är deprimerande.
Vad hingen ska bli är än så länge en hemlis. Men inte så länge till.
man ska ju ha det i bhajjis…