När vi hämtade solberga-grisen trodde Magnus mor att vi fått fel färsförpackningar och krävde lång övertalning innan hon trodde på att den vackert mörkrosa färsen faktiskt var av gris och inte något högre stående djur. Sedan dess har Magnus slagit sina långbenta lovar kring frysen och undrat när jag ska laga till något fläskfärsigt, när när när?
Tja, idag kanske? sa jag idag och dök ned i frysen efter ett rejält paket. Och färsen smakade minst lika gott som den såg ut att göra: saftig, kraftig grissmak och precis lagom fet. Tillsammans med sardeller, oliver, örtkryddor och tomat fick den en rejäl smakskjuts utan att för det tappa sin grisiga karaktär.
Men nu blir jag också lite orolig hur det ska gå när fläskfärsförrådet är slut? Jag vill ju göra köttbullar, kåldolmar, skånsk köttfärslimpa, lejonhuvud och en massa annat och jag har bara två kilo kvar. Ransonering, Margit!
Fläskfärsbiffar i ugn
Receptmakare: Margit Richert
Portioner: 6-8 beroende på tillbehör
Tid: 1 timme
Får du tag på riktigt fin fläskfärs är det det här du ska laga.
Jag vände ned ett par rejäla nypor friterad schalottenlök som blev över sedan nyårsafton, men det tillhör ju inte direkt basvarorna i ett kök. Men sån tur då att det går utmärkt att blanda ned lite rostad lök i stället. Eller låta bli löken helt och hållet. Eller kanske ta lite färsk schalottenlök i stället?
- 1 burk sardellfyllda oliver
- 2 vitlöksklyftor
- 800 g finfin fläskfärs
- 1/2 dl ströbröd
- 2 ägg
- 1/2 tsk torkad rosmarin
- 1 tsk torkad timjan
- 1 tsk torkad oregano
- 1 tsk torkad mejram
- ca 1/2 tsk salt
- nymalen svartpeppar
- (ev. några matskedar rostad lök)
- 2 gula lökar
- 1 spansk peppar
- 2 burkar krossade tomater
- 1 klutt fond du chef kyckling
- 2 msk olivolja
- till servering:
- pasta eller ett gott bröd att suga upp såsen med
- Sätt ugnen på 175 grader. Hacka oliverna grovt och vitlöken fint. Blanda fläskfärs, ströbröd, ägg, oliver, vitlök och kryddörter. Smaka av med salt och peppar. Låt svälla tio minuter.
- Klyfta löken och finhacka chilin. Lägg i en ugnsform. Smält lite av tomaterna tillsammans med kycklingfonden, blanda med resten av tomaterna och häll över löken. Forma 10-12 färsbiffar och lägg ovanpå tomatsåsen. Ringla över lite olivolja.
- Skjutsa in i ugnen och vänta 40 minuter. Ät!


Kommentarer
Ett svar till ”Grymt gott, sa grisen”
Hur är det är du ett sjuttiotalsbarn som drömmer om gräddsås eller tillhör du ketchupgenerationen? http://lottabrinck.wordpress.com/2010/01/03/fran-graddsas-till-ketchup/
Har förstått att gräddsås kontra ktechup är ett laddat tema.