Nu när våren står och stampar i farstun påminns man om hur mycket det är kvar att göra innan gullvivorna tittar upp och man kan sätta sig på gräsmattan med en rykande het kaffekopp och en pläd. Det dåliga samvetet inför en under vintertäcket glömd trädgård slumrande gör sig påmint ungefär samtidigt som snödropparna skickar sina saftiga stjälkar upp ur fjolårsriset.
När man räfsat upp fjolårets fuktiga matta av ruttnande lök, kvistar och den allsköns bråte som kommit fram i tö, tänk en eld därpå och fryser om de stackars kylslagna fingrarna är det inte primörer man vill ha, utan en slags sammanfattning: jordsmaker, minnen från det som var och det som komma skall.
En sista vintersoppa kan vi unna oss innan den väller upp, allt det här som bundits i det frusna bitterbleka.
Jordärtskockssoppa med mandel, svamp och fläsk
Receptmakare: Margit Richert
Portioner: 4
Tid: 30 minuter
Uteslut fläsket och den blir vegetarisk. Uteslut grädden (den behövs inte men lyfter soppan extra) så blir den vegansk.
- 400 g jordärtsskockor
- 1/2 dl hemkokt stark kycklingfond (eller en buljongtärning av valfri sort)
- 7 dl vatten
- 70 g skållad mald eller ytterst finhackad mandel
- 2 msk finstött torkad stolt fjällskilvning eller annat svamppulver
- 1/2 tsk torkad timjan
- 1/2 dl grädde
- 1 tsk finrivet citronskal
- 2-3 msk pressad citron
- salt
- till servering:
- stekt svamp (vi tog torkad rödgul trumpet och färsk ostronskivling)
- stekt rökt fläsk i små tärningar
- Skala jordärtskockorna och skär dem i mindre bitar. Slå på vatten, buljong/fond, mandel, stolt fjällskivling och timjan. Koka tills jordärtskockorna är riktigt mjuka.
- Tillsätt citronskal, citronsaft och grädden. Mixa samman allt till en riktigt slät soppa och ge det ett uppkok. Smaka av med salt. Späd med vatten om soppan är för tjock för din smak.
- Servera överströdd med fläsk och svamp.


Kommentarer
4 svar till ”Soppa när våren tvekar”
Vintersoppa?
Om 2-3 dagar kan jag gräva fram de första övervintrarna ur föräldrarnas land.
Årets första primörer.
Jaja. Jag håller med dig sak. Men den känns ändå vintrig den här soppan, med sin svamp och sitt rökta sidfläsk.
Så gott! Men jordärtskockor är så vansinnigt gasbildande! Men eftersom jag har massor av svamp kvar (dock ingen stolt fjällskivling), kanske jag gör soppan i alla fall.
Samma sak blir det inte, men jag misstänker att den här soppan också blir god på tex persiljerot eller rotselleri. Och gasbildande, yes indeed. Inulin är boven.