Taffelhjältar: Bondlurkar i Hötorgshallen

Klockan fem över tio en lördag är det redan full fart i Hötorgshallen. Många av de förbipasserande stannar till för att beundra ankäggen, kalvdansen och getostarna som finns i sortimentet hos Bondens Matbod. Här säljs svenska varor från lokala producenter, något som är väl så exotiskt i dessa storproduktionstider där det har blivit lättare att få tag på högkvalitativ italiensk salciccia än kärleksfullt gjorda svenska isterband.

Bondens Matbod startade i augusti 2007, men har fått en flygande start. Kenneth Karlsson, som driver företaget tillsammans med Charlotte Moritz Karlsson, berättar att medvetenheten bland kunderna har ökat: man har tröttnat på vattnig ihoplimmad skinka och smakförstärkare och andra tillsatser ifrågasätts allt mer i kölvattnet av Mats-Eric Nilssons bok Den hemlige kocken. De senaste årens vurm för allt exotiskt har också lett till att vi nu vänder oss mot vårt eget matarv. Plötsligt har det blivit hett med kroppkakor och stångkorv, något Kenneth kan intyga.

— Sverige är sena med vissa trender, men nu har lokalproducerad och småskalig mat nått även hit. I USA och England har man länge sett den här trenden, och vi såg att det fanns ett tomrum att fylla här i Sverige.

På Bondens Matbod är det alltså svenskt som gäller, och ambitionen är att saluföra lokalproducerad mat från alla Sveriges landskap. Här ryms allt från sylt och knäckebröd till ankägg och bacon och sortimentet varierar efter säsong.

– Snart kommer sommarens korvar till grillkvällarna, berättar Kenneth.

På kort tid har Bondens Matbod blivit både populär och omskriven. Delvis givetvis på grund av maten, men också eftersom de är så förbannat trevliga och förmår att förmedla berättelser kring maten.

— Vi vill inte bara sälja mat, säger Kenneth, utan vi vill också sprida information och kunskap om varorna. Vi ska vara länken mellan leverantörerna och kunderna.
Här pekar Kenneth på en salami och fortsätter:

– Som den här, den är gjord på utegris från Frälsegården i Dövestad utanför Oskarshamn. När jag åker dit för att hämta upp varorna kommer grisarna fram och kollar, “vem är den här killen?” liksom. Det är sådant man kan berätta för kunderna eftersom vi har ett så nära samarbete med producenterna.
På Bondens Matbod har man också arbetat hårt för att lösa de logistiska problem som givetvis uppstår när man ska sälja mat från små tillverkare från hela Sverige. Kenneth berättar att både han och leverantörerna är nöjda, även om några av producenterna från en början var skeptiska.

— Men nu flyter det på bra, säger Kenneth. Som den här kalvdansen, den är gjord igår morse och kom in i går. Då kunde jag alltså saluföra dagsfärsk kalvdans, det känns helt fantastiskt!

Kenneth ser ljust på framtiden. På frågan om de tänker expandera ler han stort och svarar kort:
– Ja, det gör vi. Vi ska utveckla konceptet.
På frågan om det är någonting som han saknar i sortimentet tänker Kenneth efter länge.
– Jo, det finns för få och för små producenter av hemkärnat smör i Sverige. Vi får in små mängder, men vi skulle kunna sälja mycket mer.

En anna sak de säljer mycket av är baconet. Kenneth berättar att de efter att ha läst Baconupproret tog kontakt med Hedmans Chark och helt enkelt bad dem ta fram en bra bacon åt dem. Och det sålde så bra att de tog fram en sort till:
— Nu har vi två sorters bacon, enrisrökt och souvasrökt. Och dessutom både enrisrökt och alrökt sidfläsk. Och det går åt massor, vem hade trott att det skulle finnas en marknad för så många sorter?

Kenneth berättar också att man måste förklara för kunderna att baconet både smakar och beter sig annorlunda än vanlig bacon.
— Många har aldrig ätit riktig bacon tidigare, och de kan bli lite förvånade när det ryker och osar i pannan. Och vi får också förklara att det smakar mycket mer.

Annat är det med glassen. Där förklarar Kenneth att det finns en gräns för hur mycket glass kan smaka utan tillsatser och smakämnen, vilket gör att den kan te sig lite blek i smaken för dem som är uppväxta på Big Pack. Men samtidigt köper många ett paket just för att de vill veta hur glass smakar egentligen.

Och kanske är det där Bondens Matbod har sitt största uppdrag: att lära oss hur mat egentligen smakar, bortom matindustrins smakförstärkare och konsistensgivare?