Tabouleh till buffé

Receptmakare: Anna Billing

Portioner: 8-10

Tid: 30 minuter

Tabouleh serverade vi inte på Falafelkungen, den får vara mitt bidrag till buffémenyn. En riktig tabouleh ska egentligen vara smått skuren, men på en buffé är det roligare med en grövre struktur. För lite marockansk touch har jag även bytt bulgur mot couscous och pärlcouscous.

  • 2 ½ dl couscous
  • 2 ½ dl pärlcouscous (moghrabi)
  • 2 1/2 dl höns- eller grönsaksbuljong
  • 1 knippe slätpersilja
  • 1 kruka koriander
  • 1 kruka mynta
  • 6 salladslökar
  • 2 gröna paprikor
  • 12 st körsbärstomater
  • 1 stor slanggurka
  • 4 vitlöksklyftor
  • 2-3 små ekologiska citroner
  • 2 dl olivolja
  • 1 – 1/2 tsk salt
  1. Koka pärlcouscousen i saltat vatten enligt anvisningar på paketet. Häll över i ett durkslag och kyl i kallt vatten.
  2. Koka upp buljongen i en kastrull och blanda ner couscousen. Lägg på locket och låt dra enligt anvisningar på paketet. Rör runt och låt svalna helt.
  3. Skala och kärna ur slanggurkan. Hacka den i små tärningar som du låter ligga och dra i kallt vatten tills du är färdig med de andra grönsakerna.
  4. Klyv körsbärstomaterna i fyra delar. Skiva salladslöken tunt och rensa och finhacka paprikorna.
  5. Pressa ur saften ur citronerna, blanda med olivolja och salt. Pressa eller riv de skalade vitlöksklyftorna fint och blanda ner i dressingen.
  6. Skölj till sist örterna och rensa av bladen. Dessa skär du bara lite grovt. Vill du använda stjälkarna finhackar du dem med kniv.Blanda alla ingredienser väl i en stor salladsskål. Spara lite av örterna och strö över.