Uuuuh. Jag har haft världens jobbigaste arbetsdag på alla plan. Ryggen värker efter att ha böjt mig ned femtioelva gånger, höften värker efter åtta timmar vid en skurhink, huvudet värker efter att ha varit instängd med en kedjerökande (iofs jätterolig) dam, själen värker efter en rejäl utskällning av en vårdtagare för en sak som låg utanför min kontroll.
Missuppfatta mig inte, jag älskar mitt jobb. Det vet ni. Trots att det oftast innebär att städa uppåt 10 hem på en dag tycker jag att det är genuint givande. Jag får träffa så många fantastiska människor och möts av så mycken tacksamhet att spillvärmen skulle kunna värma upp villorna i Askerssund ett helt år. Men några dagar är det som om ett kugghjul inom mig bara hoppar ur led. Varenda liten motgång och irritationsmoment ackumuleras och samlas på en gigantisk soptipp och mot slutet av dagen är jag farligt nära att bara lägga mig ned på marken och skrika som en treåring. Och det läskigaste i det är inte att jag känner så – det händer nog alla – det som verkligen skrämmer mig är att det inte märks på mig. Jag går runt och är precis lika genuint trevlig som alltid, städar lika noga och missar aldrig att flytta på den där kassen med tidningar när jag dammsuger. Jag undrar verkligen om det är sunt.
Men nu är jag hemma och jag har köpt 20 tulpaner och en flaska whiskey (Islay Mist, 12-årig. Inte fancy-pancy men väldigt god). Tunna revbenspjäll ska gnidas in med en rub av något slag, barbecuesås ska kokas, en rödkålsslaw med pistagenötter ska blandas och några sparrispotatisar ska kraschas.
Så kvällen blir nog rätt bra. Och även min självkontroll brister efter några glas whiskey, var så säkra.

Kommentarer
14 svar till ”12/02/10: må det dröja hundra år tills den dagen kommer åter!”
Ha en skön kväll och vet att du är värd det! Det är ibland otäckt att inte visa hur man känner och mår, men det kan vara ganska skönt också:-)
Ja, ta hand om dig, Gitto. Hoppas Islayn sitter där den ska!
Anna S och Anna B: tack! Jag mår redan bättre.
Du är väl värd en en fredagkväll med piff! :) Alla har vi våra dagar! Tror du kommer bli både mätt, tillfreds och på bättre humör om en liten stund bara!
Hoppas att det är bättre i morgon. Nu vet jag inte vad jag ska skriva mer än att du är fantastisk.
Håller med Lisa!
Och jag håller med alla ovanstående! En kram till dig!
Rubbade ribs och rökig whisky är du väl värd!!!
Ha en bra kväll. You´re worth it. Jag tycker att jag förtjänar mitt billiga fredagsvin, trots att jag bara suttit framför datorn hela dagen. Och gått på Friskis.
Mmmmm! Bara doften av min andedräkt och tanken på din, så känns det rökigt. Så najs!
Revben med en glace där just rökig whisky ingår får mina livsandar att tändas igen.
Vad det gäller ryggen så tycker jag att du ska införskaffa en spikmatta och ta din tid att njuta av denna en halvtimme vid behov.
Magnus tar upp gitarren och sjunger en smäktande Metallicaballad!?!?!?!
Underbara du! Att du orkar gå hem och vara kreativ i köket efter en sådan dag! Jag är imponerad. Att du fortfarande gör ett bra jobb, ser jag som något man sällan talar om inom vården: Du är professionell. Heja!
Hade själv en sådan dag häromdagen (jobbar som pa så jag känner igen mig) och du har mitt stöd och sympati.
Skrev ett inlägg om dig i min blogg
http://metalmaten.blogspot.com/2010/02/en-raddare-i-koket.html
Oj, vad du var värd det!
Fredagsvinet med tillhörande middag är bäst eftersom man verkligen FÖRTJÄNAT det!
Tycker fröken Dill
Tack alla för att ni är så snälla och fina! Det blev en riktigt skön kväll till slut.