Receptmakare: Lisa Förare Winbladh
Portioner: 6-8
Tid: 10 minuter
Den här krämen är tänkt att serveras som tillbehör till aromatiska rätter. Om du väljer att servera den med bara skivade tomater rekommenderar jag att du lägger till anisfrön, lätt rostade i torr panna, och dekorerar med mynta. Om du serverar fetakrämen i ett sammanhang där den spelar huvudrollen är det väl värt att lägga ner lite omsorg på att välja rätt honung. Jag gillar mörkare grekisk skogshonung som ger lite djup i smaken.
- 1 pkt feta av lite krämigare typ (gärna Delias ekfatslagrade)
- 3/4 dl svindyr olivolja av gräsig typ
- 2 dl tjockyoghurt (10 %)
- 1/2 tsk fint krossad svartpeppar
- (1 tsk anis, rostad och krossad)
- 1 -2 msk smakrik honung (gärna pinjehonung)
- myntablad
- Mosa fetaosten i paketet genom att klämma frejsigt på det (du kan med fördel sätta dig på det eller köra över det med en kavel.) Om du vill ha riktigt krämig och slät konsistens lägger du paketet i kranhett vatten då behöver du inte mosa osten i paketet för den blir alldeles mjuk och mycket slätare. Du kan också lägga den uppackade fetan i en skål och mikra en halv minut på medeleffekt.
- Kläm ut innehållet i en skål, använd baksidan av en kniv för att dra ut det sista kladdet. Rör massan med olivolja. Rör ner kryddorna. Rippla ner honungen. Jag gillar när den inte är helt utblandad så att krämen får små söta stråk.