Receptmakare:Margit Richert
Portioner: Många!
Tid: 5 timmar
Oxsvanssoppa lagar man bäst under två dagar, för ärligt talat är man skitless på hela soppan dag nummer ett. Det sista man vill är att äta den efter allt jobb man haft med den!
Om man inte är så där överkursig som jag så utesluter man savojkålen och dumpar köttet direkt i soppan. Men det blir snyggare så här, även om bilden inte gör soppan rättvisa.
- Första dagen:
- 1 1/2 kilo oxsvans i bitar
- smör
- 1 stor morot
- 1 palsternacka
- 2 selleristjälkar
- 1 gul lök
- 15 cm purjolök
- 5 persiljestjälkar
- 2 msk tomatpuré
- 5 dl rött vin
- 1 1/2 liter vatten
- 1 klutt fond du chef, den med kossan på (eller någon matsked konc. oxfond)
- 2 msk portvin
- 3 lagerblad
- 7 vitpepparkorn
- 7 svartpepparkorn
- 2 tsk timjan
- några blad savojkål med mittnerven bortskuren
- Andra dagen:
- 1 morot
- 1 palsternacka
- 2 msk vetemjöl utrört i lite vatten
- en skvätt portvin
- finhackad persilja
- Bryn oxsvansbitarna runt om i smöret och lägg dem i en rymlig gryta.
- Hacka morot, palsternacka, selleri och lök grovt, strimla purjon. Fräs allt i smör tills det mjuknat och luktar gott, men inte så länge att det får färg. Lägg i grytan.
- Tillsätt resten av förstadags- ingredienserna förutom savojkålen. Sjud 4 timmar eller tills köttet faller samman bara du hötter med soppsleven.
- Sila soppan. Plocka köttet från oxsvansen.
- Förväll savojkålsbladen tills de är mjuka. Lägg dem lite överlappande på en bit plastfolie. Lägg köttet ovanpå och rulla ihop till en tajt korv. Obs, köttet måste fortfarande vara varmt, annars ramlar korvarna bara ihop. Lägg i kylen, gärna med en tyngd över.
- Dag två tar du fram soppan igen och skrapar bort det mesta av fettkakan ovanpå. Värm soppan och rör ned vetemjölsbladningen under idog vispning. Låt sjuda 10 minuter. Smaka av med portvin och lite extra salt och peppar om det behövs.
- Skär moroten och palsternackan i snygga små kuber och smörstek dem tills de mjuknat.
- Skär oxsvans/kålkorven i tjocka skivor. Lägg en bit i varje soppskål. Sleva på soppa och garnera med rotfruktskuber och persilja. Ät och njut!

