paella

Paella extra allt

Receptmakare: Margit Richert

Portioner: 6

Tid: 1 timme

Otroligt gott och väldigt vackert. Den som får tag på paellaris (tex calesparra) använder förstås det, men arborio fungerar fint. Egentligen ska man använda en stor och vid paellera när man gör paella, men det är fullt som det är i mina köksskåp. Så en riktigt stor stekpanna går lika bra. Jag använde woken, vilket gör att man inte får den där fantastiska brända risskorpan i botten av pannan, men det är bra gott ändå.

  • 1 kyckling
  • 15-20 färska blåmusslor
  • 150 g lufttorkad chorizo
  • 1 röd paprika
  • 1 gul paprika
  • 1 gul lök
  • 4 vitlöksklyftor
  • 2 röda chili av spansk peppar-typen
  • 1 burk mutti körsbärstomater
  • 400 g arborioris
  • 2 dl vitt vin
  • 6-8 dl kycklingbuljong
  • 1 g saffran
  • 2 dl gröna ärter
  • 500 g oskalade räkor
  • 100 g bläckfiskringar
  • salt, svartpeppar
  • olivolja
  • persilja och citronklyftor till pyntning
  1. Stycka kycklingen i 8 bitar, salta och peppra och bryn dem i olivolja tills de fått fin färg. Lägg åt sidan så länge.
  2. Skrubba blåmusslorna och dra loss skägget. Ställ kallt så länge.
  3. Tärna chorizo och paprika. Finhacka lök och vitlök. Finstrimla chilin. Fräs rubbet i olivolja i din största stekpanna (eller ta woken) tills det börjar dofta gott. Tillsätt tomaterna och fräs ytterligare några minuter. Blanda ned riset. Tillsätt saffran och vin, salta lätt och peppra frikostigt. Peta ned kycklingen i blandningen. Tillsätt 5 dl av buljongen och låt puttra utan lock. Rör inte omkring i blandningen. Tillsätt mer buljong efterhand, men inte så mycket att det blir såsigt, utan se till att vätskan kokar in.
  4. När riset känns nästan färdigt (det ska fortfarande ha stuns, det får absolut inte bli mosigt!) strör du över ärtorna, petar ned musslorna i riset och slänger på bläckfiskringar och räkor. Sätt på lock och låt allting puttra vidare tills musslorna öppnat sig och bläckfisken vitnat.
  5. Garnera med persilja och citronklyftor och ät tills du spricker.