Får man fortfarande gilla soltorkade tomater? Svaret är som ni alla vet ett rungande JA! Problemet är bara det att kvaliteten på de vanligaste soltorkade tomaterna inte ens är låg; den är obefintlig. Många som ogillar soltorkade tomater har helt enkelt inte träffat en anständig soltorkad tomat. Bara de gråbruna slamsor i billig solrosolja som krängs för löjligt mycket pengar i små burkar. Zetas är de enda acceptabla på kvartersbutiker, men inte ens de är lysande.
I somras köpte jag galet goda torkade tomater på Bondens egen marknad. När jag åker till Malmö brukar jag hitta suveräna turkiska på halvkilospaket för löjligt låga summor. Var köper du dina bästa soltorkade tomater? Medan ni fundrar på detta passar jag på att presentera ett bra recept att ta til när man har kokt för mycket potatis.
Potatiskroketter med mandel och soltorkad tomat
Receptmakare: Lisa Förare Winbladh
Portioner: 4
Tid: 30 minuter
Fiffigt sätt att göra av med rester av kokt potatis. Blötlägg tomaterna 20 minuter i hett vatten om de är hårda. Låt dem rinna av ordentligt om de är inlagda i olja. Om du råkta ha kokta linser eller små bönor hemma kan du gott blanda i en deciliter. Naturligtvis kan du variera kryddningen i det oändliga. Rivet citronskal, basilika, grönpeppar och timjan passar utmärkt i bullarna. Ät gärna bacon eller rökt lax till. Om du kör vego rekommenderar jag tomatsås och en matig bönsallad.
- 600 g kokt kall potatis, skalad vikt
- 8 soltorkade tomater
- 3/4 dl lätt creme fraiche
- 1 stort ägg
- 1/2 tsk nymald muskot
- 50 g (ca 2 dl) finriven parmesan
- 1 dl finhackad persilja, gärna fryst
- salt, nymald svartpeppar
- mandelspån
- olivolja till pensling
- Värm ugnen till 200°C. Riv potatisen grovt på rivjärn. Blanda med övriga ingredienser. Smaka av med salt och peppar
- Tvätta händerna och olja in dem lätt. Forma 8 nätta biffar. Pensla med olja. Rulla försiktigt i mandelspån. Lägg kroketterna på bakplåtspapper.
- Baka i ugn tills de fått vacker färg, ca 15 minuter. Servera bums.
Kommentarer
7 svar till ”Potatisbullar med kulinariska klyschor”
Jag som inte kan äta tomater rakt av köper plommontomater och torkar själv. Sedan ger jag bort dem som present till andra som kan äta tomater. De brukar ha hyfsade plommontomater på sommaren på ericssons frukt och grönt. I Västerås
Var köper du de turkiska tomaterna? Jag gav upp på ICA härförleden…
Nu blev jag jättenyfiken. Köper du samma soltorkade tomater som jag? Var köper du dina halvkilospaket?
sorry glömde, var du köper dem när du kommer till Malmö alltså :-)
På Baram Livs på Claesgatan, Möllevångstorget. de har bara de tomaterna ibland. Mycket billiga.
Tack för tipset! Jag får ta en sväng dit.
ah, tack för tipset. Jag var där idag för första gången faktiskt (nu har jag besökt att butikerna i boken!) och spanade in affären.
Han hade Seras soltorkade tomater för 40:- (400g), men de har jag faktiskt bulkköpt på Özen Allfrukt för 25:- men han hade svarta kikärter (som var naturligt svarta)som var en helt ny upplevelse för mig, spännande!
Är det något du känner till, om de har samma egenskaper som vanliga kikärtor?