“Signaturen “Abstinens” tycker att det är för mycket matsnack och för lite kattungar på bloggen!
Skärpning!
Hit med bilder på sötnosarna,
/Mimi”
Okej då. Den här bilden tog vi igår efter att jag twitterklagade på att jag fick för lite kommentarer på bloggen. Anders Öhman föreslog att jag skulle lägga ut ett recept på kattungar och förutspådde att jag skulle få väldigt många kommentarer då.
Alltså: tag ett knippe kattungar och lägg i en stor gryta. Tillsätt tillräckligt med vin för att du ska bli full. Ta ett foto. Klart!


Kommentarer
20 svar till ”Kattungar i gryta”
Mitt tips är att smaksätta med kattmynta och servera ett glas väl kyld Gato Blanco eller Zeller Schwarze Katz till.
Hihi!
Söta källingar…Ful gryta…Ändock..
Allt du skriver är bra.
(Ursäkta dålig feedback)
Ha ha ha! Så näpna asså.
Bevisar denna hypotes: http://pleatedjeans.files.wordpress.com/2010/07/maslows-hierarchy-of-internet-needs.jpg
Adorable!
Mmmmmm..mumsiga missar..
Strålande, dagens rituella måltid avklarad!
Chat au vin?
jag dör och hatar min allergi så himla himla mycket!
Thänks!
Mimmi
Nu har kattungarna antagligen hoppat ur kastrullen så Dürnsteiner Katzensprung, grüner veltiner, vore kanske något för dig?
Vet ej om den finns i Sverige, men det är ett vinläge i Wachau,Österrike.
Vilken idérikedom du har, Margit! Jamen precis, vi stoppar dom i en gryta för att ta foto!! ;)
De är jättesöta.
Uj vad söta de är. Vad är det för ras?
Tack alla!
Jessika: Tja, det är ju väldigt kul att stoppa ned katter i olika saker och se hur de beter sig. :)
Saxit: Tja, ras är nog att ta i. Pappan är svartvit ekerö-bondkatt, mamman är ööländsk gatukorsning, antagligen med inslag av skogskatt eftersom hon är så långhårig.
De är ju så himla söta! Kissen som tittar mot kameran ser ut som om han tänker “nu är det klippt, jag skulle inte ha snott mattes strumpa…”
Kissen mot kameran är en hon, Hedvig. Men visst är hon söt? Det är henne vi ska behålla.
Ja just det, jag tänkte att det var tvärtom, att de mörka var pojkarna… Men Hedvig till trots, hon ser iallafall ut som om hon har snott den där strumpan… :-)
Vad gjorde dom då när dom var nedstoppade i grytan och inte ville vara där längre?
Jessika: De hoppade ut.