Eftersom jag har en tendens att överköpa grönsaker hos Torbjörn och Maria har jag den senaste veckan fått vara rätt kreativ i mitt grönsaksanvändande, med goda resultat. De här lindström-inspirerade biffarna hade jag aldrig kommit på om jag inte ett knipppe vackra rödbetor legat och blängt på mig i svalen. Och det hade varit en förlust för världen, för de här små godingarna visade sig vara lika goda nystekta med fetaostsås, tomatsallad och klyftpotatis som dagen efter, då de hamnade på världens godaste mackor.
Det låter kanske överdrivet kaxigt att utnämna dem till världens godaste, men jag har faktiskt stöd från en som smakat dem.
Så här gjordes de: jag bakade ciabattaliknande bröd på en helt vanlig deg: vatten, jäst, salt, olivolja, vetemjöl special och dopade dem med några deciliter kikärtsmjöl. Det gav en knalligt gul färg och en nötig fyllighet som var helt fenomenal. Redan där kände jag mig jävligt nöjd med mig själv.
Sedan rörde jag ihop en vinägrett med senap och färsk vitlök som smaksättning som de delade bröden penslades med. På med skivade rödbetsbiffar, skivad fetaost, skivad gurka, några ringar färsk lök och gärna några ruskor persilja om så finnes. Lägg på locket, tryck ihop och ät direkt eller ta med som matsäck.
Röda lammfärsbiffar
Receptmakare: Margit Richert
Portioner: 4
Tid: 60 minuter
Har man en köttkvarn är det dags att leta fram den, annars fungerar det också att riva rödbetorna fint. Alldeles oavsett blir det saftiga och vackra biffar med mycket smak. De fungerar lika bra med en fetaostsås som på lunchmackan.
- 500 g lammfärs
- 1 knippe fina små rödbetor
- 1 gul lök
- 1/2 dl ströbröd
- 1 dl mjölk
- 1 ägg
- 1/2 tsk torkad rosmarin eller en lliten finhackad kvist färsk
- 1 tsk salt
- nymalen svartpeppar
- finrivet skal av 1/2 citron
- 1 pressad vitlöksklyfta
- olivolja till stekning
- Skrubba rödbetorna och befria dem från blasten (släng den inte om den är fin, den äts precis som mangold!). Skär i mindre bitar. Slarvhacka löken.
- Montera köttkvarnen med minsta skivan och mal igenom rödbetor, lök och färs. (Eller finriv rödbetorna, finhacka och finhacka löken och blanda med färsen).
- Blanda ströbröd, mjölk, ägg, salt, svartpeppar, rosmarin, citronskal och vitlök och låt svälla tio minuter.
- Blanda sammman färs och ströbrödsröra och rör väl till en jämn smet.
- Forma små biffar med oljade händer och stek sakta i olivolja på båda sidor.


Kommentarer
4 svar till ”Fenomenala rödbetsbiffar”
I swear by it. Godast ever.
Tips-jag gjorde vegetariska rödbetsbiffar och kryddade med spiskummin och mynta. Kan tänka mig att det vore supergott i det här receptet med
Fint att du tipsar om att man inte ska slänga blasten. Lätt förvälld tillsammans med olivolja och vinäger är den hur god som helst.
Mikkan: tack!
Crimson-Anna: Ska definitivt testa det också, men lammsmaken var annars perfekt till rödbetorna.
Maria: Ja, inget som kan tas till vara ska slängas!