Jag är frustrerad över att många använder orden “finaste” och “bästa” i tid och otid. Det är bara min man och mina bonusungar som är finast och bäst. Alla ni andra får helt enkelt nöja er med att vara toppen. Men så händer sådana där saker som gör att man fylls av översvallande kärlek och bara superlativ täcker in känslorna. So here goes: fiiiinaste Peter Jägerbro har varit här i eftermiddag och lämnat stora påsar av torkade trattisar, svart trumpetsvamp, gul dito, torkad sandsopp, saltad pepparriska och inlagd blomkålssvamp.
Hjälp, vad mycket gott det ska lagas! Kom gärna med förslag i kommentarerna, skojigaste förslag blir Veckans matnörd. Förra gången knep Niklas titeln efter att ha förklarat att det en matälskare saknar mest från 90-talet naturligtvis är att äta vilken fisk man ville utan att dejta med Ågren samtidigt. (Ågren, härjade också på nittiotalet men verkar ha packat ihop. Eller så blev han helt enkelt så självklar i våra liv att vi tycker det blir tjatigt att nämna honom.) Niklas, du får önska en länk som kommer upp till höger!
På spisen puttrar en wot på get sen snart fem timmar tillbaka. I kylen vilar sur injera på teff från Hötorgshallen. Mer om detta senare, orkar inte förklara nu. Fötterna värker, ögonen går i kors. Jag har jobbat som en tok sen klockan 12.00 men nu tar jag banne mig helg.
Kommentarer
7 svar till ”Bloggkärlek en lördag”
Hoppas du får en trevlig helg, den lilla korta det nu blir.
Jag blev bombad med fiiiinaste lakrits i gengäld.
Visserligen är pepparriskan rejält insaltad, men jag har min i kylen för säkerhets skull. Ett stilla råd. Innan du använder den behöver du laka ur saltet i kallt vatten en timme eller mer. Ännu ett stilla råd.
Blanda saltad hackad svamp med vispad smetana, lök och ev litet persilja, peppra efter smak.
Så har du rysk svampsallad
Injera, åh det var längesen. När jag på 80-talet hängde med folk som hade varit volontärer i Etiopien och ville förklara hur oartigt det var att tacka nej till mat om nån ville stoppa in den i munnen på dig. Då åt vi injera med hur stark kycklinggryta som helst. Gott, vill jag minnas.
Oj, jag var nästan på väg att missa detta, vilken ära! Jag passar på priset, men är nyfiken på att höra hur det går med dieten. Vem har fått flest flaskor?
Jag har og inget bra förslag just här, jag är mycket för svamp som den är, stekt i smör, jag brukar sällan toka till det med just de små guldklimparna. Dock vill jag instämma i detta med “finaste”-snacket – jag blir snart psyksjuk av driverna med finastefolk som befolkar facebook och bloffosfär. Bah.
och: jag har exakt samma fråga som Niklas, det är därför jag är här och rotar i gamla inlägg egentligen. Spill it! :)