Eyes wide shut: Frulle i Philly

Vi bor på lägenhetshotell och lagar lyxfrulle. Vi blundar för carbon footprints och serverar utan att blinka: breakfast sausage med lönnsirap, piggt pepprig vattenkrasse, dubbelrostad tomatsalsa, amerikanska blåbär med getyoghurt och nötter. Vita persikor från Kalifornien mognar långsamt på ett fat. Ekochic och ansvarslös konsumism som den förkroppsligas av Whole Foods.

Gårdagens upptäckter var den nästintill perfekta kombinationen av blåbär och getost/yoghurt. Samt det faktum att amerikanska blåbär kan vara superba, när de inte kommer från Holland. Inte så intressanta som vilda små bilberries, som vi äter i Sverige men med en egen parfymerad insmickrande charm.

Kommentarer

3 svar till ”Eyes wide shut: Frulle i Philly”

  1. Första gången jag kom in på ett whole foods vad i San Francisco, och jag tappade fanimej hakan så jag trodde att jag aldrig skulle hämta mig. Underbart inspirerande ställe iaf!

  2. Aha, är det i Philadelphia ni håller hus..!

    Ja, hjälp, själv håller jag nästan på att svimma varje gång jag kommer in på Whole Foods. Nästan ofattbart att jag har ett på blott en tunnelbanestations avstånd! Och här i Harlem har vi underbara Fairway’s, som är ett slags enklare, mindre snobbigt Whole Foods i miniatyr (lokal kedja med cirka fem butiker i Stor-New York). På gångavstånd!

    Kolla gärna in hur Obama fixar ett “Hole Foods” i Bagdad, cirka 55 sekunder in i den lilla propagandafilm/satir som finns här:
    http://gunillasdagbok.blogspot.com/2009/06/superhjalten.html

    Det där med bilberries visste jag inte alls – oj!

    Och blåbär/getost har jag inte testat. Däremot har jag mosat jordgubbar med getost, och det blir ett väldans trevligt lyxfrukost-pålägg, det med (på skivor av surdegsbröd inhandlat på Farmers’ Market på Union Square, mmmmmmmm).

  3. Vita persikor är för jäkla gott!