Frantzén/Lindeberg erbjöd en måltidsupplevelse där den klassiska matsalskonsten var förfinad ut i fingerspetsarna. Där serveringarna var många och eleganta, avancerade och klassiska. En måltid fantastisk i sin kategori men som lämnade mig med en undran i bakhuvudet om det verkligen var en typ av ätande som attraherade mig, eller rättare sagt om det var den typen av ätande som attraherade mig till den grad att den var värd att betala mer för än alla andra sorters ätande. En undran om jag verkligen finner mening i de delar av gastronomin som lyfts fram, förädlas och utvecklas på en klassisk lyxkrog.
Ute på den jämtländska ödemarken, efter att ha svängt av vägen från Östersund till Åre i Järpen och vindlat oss ut i skogarna, hittar man Magnus Nilssons i södra Sverige hypade men i Östersund förbisedda inrättning där självhushåll är melodin och livet är jordnära.
Hype gör mig skeptisk. Men det finns en stor dos äkthet på Fäviken. Det må vara södra Sveriges mest omtalade restaurang, men när man sitter där som en av sex gäster en fredagkväll så förstår man att det spelar faktiskt ingen roll hur het man är i Stockholm, fyra dagar i veckan kan fortfarande ingen höra dig skrika. Fyra dagar i veckan är det fortfarande bara Magnus, hans personal, trädgårdslandet, slakteriet, jordkällaren och alla dagliga måsten för att klara av att producera, konservera och förädla maten som ska mätta och imponera gäster året runt. Och de tre kvällar restaurangen är öppen är det fortfarande bara maximalt tolv och som nu en fredagkväll sex gäster som lägger sin afton i dina händer.
Vi äter femton serveringar på Fäviken, och att kalla det en enkel eller rustik middag är fel. Även om smakerna, råvarorna och presentationen är enkel. Det är elegant, formen är fortfarande viktig. Det är en vacker, stilfull enkelhet. Två servitriser och de två kockarna passar upp på sex gäster. Men den viktigaste skillnaden mot en lyxkrog i Stockholm är att man kan koppla sin upplevelse till överlevnad. Det är en middag lika mycket som en lektion i den elegantaste och flärdfullaste formen av simpel överlevnad. Det är stundtals kantigt och ofullkomligt, ett försök till en egen weissbier är surt och omoget, serverat alldeles för tidigt och egentligen inte gott. Men det förhöjer upplevelsen eftersom det är den bistra verkligheten. Du kan inte be servera komma med den perfekta råvaran när potatisen blir äldre eller när tomaterna ruttnar.
När maten är satt i sitt sammanhang är en lång väg vandrad. Det jag saknar för att lyfta måltiden ett snäpp, det är spontaniteten. Servisens koregrafi är väl intränad, hela måltiden är noga formbunden, från kocken som väntar vid vägkanten till den stegvisa utslussningen från loft, till salong och vidare eskort till bil eller övernattningsrum. Men spontanitet, i matlagning men framförallt i matsalsarbete saknar jag inte bara på Fäviken utan överallt. Det är först när vi vandrar runt på gården, Magnus, jag och mitt sällskap, mitt i natten, som Magnus ler ett leende han inte måste. Glädje och spontanitet, det är vad som fulländar min måltid. Men Fäviken är fantastiskt och jag kommer tillbaka allra senast i vinter.
http://trynetillknorr.wordpress.com/2010/08/31/magasinet-faviken/
Kommentarer
11 svar till ”Fäviken, en by utanför Åre”
Om en Stureplansbrat skriker ute i en jämtländsk skog, finns han då?
Vi borde ha fler krogar i Sverige där man vågar att experimentera och visa spontanitet. Men det är väl det ekonomiska trycket som gör det svårt.
Det var fint skrivet, men jag vill läsa ännu mer! Vad åt du?
Matpolisen, Om en stureplansbrat är ute i de jämtländska skogarna hoppas jag han går vilse och aldrig kommer tillbaka.
Ekonomi hit och dit, tycker alla kockar kan ställa sig i en källare någonstans och laga mat med hjärta, kärlek och spontanitet gömd från alla regler och tillstånd.
Lisa: Tack! Hänvisar till länken längst ner i inlägget. Vill inte lägga upp tiotals bilder här så då får man som dela upp det.
Oj vilken text! “södra sverige”…haha.
Funderar på om man kan jämföra matupplevelser genom att jämföra hur gott man sover efteråt? Ju mer avslappnad servering desto bättre…. :)
Tack :)
Jag brukade tillämpa metoden att jag försökte känna efter hur mycket bättre jag mådde efter middagen jämfört med före. En slags lyckomätning. Kanske inte olik den Bhutan sägs tillämpa när de fattar beslut som rör folket i deras vardag. Det lär finnas ett Statligt lyckomätningsinstitut där.
Gränsen för Norrland: Markaryd, Gränsen för Norra Sverige: Vättern. Hur ofta ska jag behöva påtala detta?
// Frustrerad Ordförande
Så här skåningens mentala världsbild ut:
http://img412.imageshack.us/img412/6643/sverigekarta.jpg
// Ordförande Skånepatriotismens framväxt
Vill bara lite hastigt kommunicera att Magnus Nilsson, skogens konung, gör just den här helgen supersuccé bland några av världens bästa kockar – på Cook it Raw, i ett gäng jaktstugor i finska Lappland.
Om detta, och mycket mer, står att läsa i nästnästa nummer av Mat & Vänner. Att Magnus restaurang Fäviken är världsunik råder det numera inga som helst tvivel om. Boka en av de tolv stolarna i matsalen redan nu, innan resten av världen gör det. Jag menar, i uttryckets alla bemärkelser, blodigt allvar.
Mattias: vid den här tiden på året, i finska Lappnand, då måste det väl ändå ha letat sig in någon svamp i de lågtempade experimenten? Jag har saknat svamp i det jag läst om Cook it Raw tidigare.
Hahaha, jag kan tänka mig han gör succe. Ligger ju helt rätt i tiden… Visst är käre Fredrik Andersson där också?
När jag var där var vi bara sex gäster, men så lär det inte vara mycket längre.
Btw Mattias. Att själv figurera på bild i inte bara ett utan flera av jobben i sin egen tidning förmedlar inte intryck av seriös journalistik, inte för mig iaf. Jag tänker köpa tidningen för reportaget om cook it raw, och blir positivt överraskad om du redigerat bort dig själv från bilderna :)
du ska alltid vara sådär härligt syrlig i kanten ;) haha!!!
Låter som att jag ändå inte kommer vänta två nummer utan det blir nog att tjuvkolla på nätet innan dess, minst sagt bra urval från Sverige….