Härom veckan damp det ner ett välformulerat brev i butikens mailbox. Det var från en kund som ville framföra klagomål. Problemet? Han tyckte att våra nya kundvagnar var så förskräckligt fula att han inte stod ut. Nu krävde han att vi gjorde oss av med dem, annars tänkte han sluta handla hos oss med omedelbar verkan.
Förra året när vi besökte SlowFood-mässan i Turin, stötte vi på försäljare som sålde kundvagnar tillverkade av 250 återvunna PET-flaskor. Senare under besöket provkörde vi dem på Eataly, som bara har den typen av vagnar. Vi tyckte att de var bra, de vägde mindre än vanliga vagnar och skulle dessutom vara lättare och tystare att köra på våra brutalistiska klinkersgolv därhemma.
I Sverige pantas 85% av de drygt 600 miljoner PET-flaskor som säljs och går direkt till tillverkning av nya flaskor. Men i andra europeiska länder, som till exempel Italien, är ny design med PET ren miljöåtervinning.
Smartast var modellerna där man kunde placera två kundkorgar ovanpå varandra, de tog heller inte så stor plats. Så när de började säljas i Sverige och vi behövde förnya vagnparken, köpte vi in en omgång på prov.
Varje år blir vi av med ett trettital vagnar. En kundvagn kostar 1500 kr att köpa in, så många affärer blir bestulna på vagnar som sedan säljs vidare. Våra vagnar annekteras ofta av studenterna och försvinner in i korridorköken.
Förr brukade vaktmästaren där göra uppsamlingsräder för att butiken skulle få tillbaka dem, men sedan var det någon klurig juridikstuderande som anmälde tilltaget som hemfridsbrott, så nu får de stå kvar även om värdet överstiger snatterigränsen. Vi får väl se det som någon form av subventionerad kundvård…
I studentkorridorerna är vagnarna i alla fall till lite nytta, till skillnad från dem som används vid teknologernas nollningar. Skulle man skicka ner en dykare i sjön Sjön skulle man säkert finna att hela ön Ön vilar på en grund av kundvagnar likt Venedig på sina träpålar. Vi kanske borde införa ett pantsystem för vagnarna också, men då riskerar vi kanske storskaliga vagnnappningsförsök. Har ni några åsikter om kundvagnar och -korgar? Hatar ni också vissa modeller? Shoot!


Kommentarer
20 svar till ”Kundvagnar: För ful för en tur?”
Jag avskyr för stora kundvagnar. Man handlar mer än man tänkt, de är svårkörda.Jag blir avogt nställd till de ställen som bara har dinosaurievagnar.Tack och lov har fler börjat inse det, så det finns mindre vagnar också.
Jag tror Täby Centrum har ett system där kundvagnars hjul låses utanför parkeringsplatserna, för att minska stölderna. Vagnarna är gemensamma för flera affärer/handlare. Kanske är det fastighetsägaren som hjälpt till – som å andra sidan är kända för sina höga hyror.
Jag skulle gilla en dubbbelvagn för två korgar. Det är precis lagom för alla “mellan-handlingar”.
Har också svår för de överdimensionerade vagnarna. Suveräna inför stora julstöksbunkringen men annars ett elände. Hopplösa i trängseln där de stobbar upp i gångarna. Sen är de så djupa att man måste stå på huvudet i dem för att komma åt varorna på bottnen.
Gillar dubbelkorgsvagnen! Fast den är ful.
Intressant, jag tycker faktiskt att de är ganska snygga. Men jag har hört folk som tycker att de liknar de där plastcyklarna på 80-talet(som aldrig fick grönt ljus, ni minns) ;-)
Jag gillar små kundkorgar på hjul. Jag skulle definitivt använda den översta, min lokala ica har börjat med såna fast med klassiska i metall. Väldigt praktiskt när man som jag/vi inte handlar sådär jättemycket.
Anders: vissa människor har ingen handlingsmoral ;). De ställer sina jättevagnar precis där de är som mest obekväma. Nämen ska andra kunder igenom här? nämen verkligen? Oj, det tänkte jag faktiskt inte alls på…
Och orkar folk verkligen bli så förbannade att ta tillbaka de vanliga vagnarna annars handlar jag nån annanstans? Alltså, uppenbarligen men hallåååå…
Jag tycker att vagnarna är supercoola! Älskar lillvagnen, perfekt för liten familj vilket vi ju är varannan vecka. Men hur är det med hållfastheten?
Åhh, jag klarar mig inte utan STORA kundvagnar. Lilltjejen i barnfacket och babyn i bilstolen i drickabacksstativet, och jag kan fortfarande få plats med en veckas inköp också :-D Så det så! Jag tycker nog den är rätt tuff, den där din plastvagn ;-)
Kul och se att ni vågar testa något nytt! Utseendet är en vanesak, men visst de ser väldigt futuristiska ut. :) Om ni tar det ett steg till, vad anser/tror ni att man kan utnyttja dem mer till? (Ni får gärna svara till mailen om ni tycker det passar bättre.)
Tycker inte de ser futuristiska ut. Snarare som alla gamla iMac-rip-offs. Men man vänjer väl sig.
Jag tycker att de är urläckra och skulle nog gå och handla lite extra bara därför. Men så är jag ju också lite konstig.
Och stjälande studenter, don’t get me started… Jag ska säga åt mina bröder som ligger vid lund att genast göra en uppsamlingsraid, så får de väl bli tagna för hemfridsbrott dårå.
Om en “vanlig” kundvagn kostar 1500 kr (mycket pengar för något så totalt avtändande som en KUNDVAGN), hur mycket kostar den här?
Jag gillar tvåkorgsvagnen! Är också student och har aldrig stulit någon kundvagn men däremot strängt sagt åt kundvagns”lånare” att de gör bäst i att gå tillbaka med den, omedelbums, och tror nog att jag sparat lite pengar åt några Göteborgshandlare nu när jag får veta hur dyra de faktiskt är. =) Synd bara att det inte finns några eldsjälshandlare som du i den här stan (Undantaget Ica Focus kanske då)…
Oj, vilken fråga… sitter här och tycker så mycket och säger emot mig själv på köpet!
Jag gillar lätta kundvagnar. På slutet av min vanliga storhandlingsrunda kan jag knappt svänga runt hörn med såna där vanliga stora vagnar. Varorna är ju tunga i sig själva så det är ju bra om själva vagnen väger så lite som möjligt.
På andra handlingsrundor har jag mina twins med mig. Jag minns att jag sett vagnar med plats för två barn i barnsitsen, men såna har jag inte sett på jättelänge. Nu får ena killen sitta i barnsitsen och den andra där varorna ska vara. Och så åker det ett par varor i golvet, hittills inga glasflaskor eller glasburkar tack och lov, men det är nog bara tur. Det här har jag ingen lösning på för jag antar att vikt är en fråga även här, men det kanske ni hittar en lösning på nån mässa nånstans!
Det finns ju också såna kundvagnar med en “bil” längst fram men den är både för lång och för tung för att köra så den går bort. Tyvärr, för barnen gillar den.
Hoppas detta ger lite input i tankeprocesserna!
Grattis till fair-trade-vinsten!
Tack för alla synpunkter, verkligen roligt att läsa! På facebook hade en vän skrivit att han tyckte vagnen var en “utseendemässig härdsmälta”.
Pipopp: Vi har också våra spärrade.
Jessika: Priset är ungefär detsamma.
Lisa: I dagsläget är vi dock inte helt överens med leverantören om hållfastheten. Diskussioner pågår, om man säger så…
Gitto: Jag räknar skarpt med dina bröder ;-)
Dennis: Förstod inte riktigt, menade du andra produkter än kundvagnar och korgar eller?
Bendel: Tack ska du ha!
Visst är det lättare när man handlar på Statoil och slipper kundvagnarna!
Per namne/ickesläkting: Åsiktsfrihet är fint, men att du bara vågar jämföra vår butik med en bensinmack är närapå diskvalificerande! Nu såg jag att du verkade i Ystad, så kanske förlåter jag dig… ;-)
Jag syftade på kundvagnen i allmänhet.
Dennis: Alltså vad man mer kan använda kundvagnar till? Tja det är kanske bäst att jag håller inne med kreativa tips, annars kanske vi löper risken att bli av med fler ;-) http://sydsvenskan.se/lund/article565418/Vild-fest-pa-Helsingkrona.html
Har iår sett de smartaste vagnarna för småshoppare (eller normalshoppare) i en vanlig butik, ngt större och ngt djupare än en systembolagsvagn och möjlighet att ställa en korg under.
Helt suverän!
Vissa av jättevagnarna är så stora att jag ser att många har svårt att nå ner till botten av dom när de ska packa upp varorna. Snart har väl jag det problemet med ett tag eftersom magen börjar vara ivägen för det mesta.