Längtans blåa frön

Idag har jag beställt fröer från Impecta för 500 kr. Jag minns faktiskt inte allt jag köpte, men ett minidrivhus, rättikor, bondbönor, romansallat, mangold och en massa roliga paprika- och tomatfrön kommer snart dimpa ned i min brevlåda. Det ska bli så roligt att äntligen få odla grönsaker!

Som den nordölänning jag är så är jag ju uppväxt med förmånen att gå och rycka lunchmorötterna ur grönsakslandet, och jag har aldrig riktigt hämtat mig från  den förlust av grönsakslandet som min utflyttning ur faniljens sköte innebar. För mig är det inte en lyx att kunna plocka grönsakerna från trädgården, utan en absolut nödvändighet. Att jag tvingats avstå från hemodlade grönsaker så många år har lett till experimentella odlingar i diverse balkonglådor och i andras rabatter. Alla har misslyckats, ,mer eller mindre, men jag glömmer aldrig den dagen jag lyckades dra upp fem välvuxna rättikor som jag tjuvplanterat i rabatten utanför höghuset i Jönköping där jag bodde ett tag. Det min största stolthet och ett oförglömligt matminne.

Den nitiske bovärden hade uppenbarligen misstagit mina rättikor för ogräs, men tack och lov hade han nöjt sig med att skära av blasten, rättikorna själva var oskadda. De åts under andakt råskivade på knäckemackor och överströdda med herbamare, så som min far lärt mig och de är fortfarande något av det godaste jag vet, efterom det förflyttar mig till ett humlesurrande trädgårdsland någonstans kring 1990.

Jag vet att det trädgårdsland jag nu planerar aldrig kommer att gå upp mot min fars, men förhoppningsvis kommer mina framtida barn att vara lika lojala mot och sentimentala över mina små odlingar. Och jag längtar redan efter att dra upp den första svartskinnade rättikan, skölja den och äta den i några stora, lyckliga tuggor.

Kommentarer

8 svar till ”Längtans blåa frön”

  1. Karin w

    Jamen varför längtar inte jag att sätta frön och odla då? Svar:Jag är för lat och rensa!(men kryddland har jag i gamla sandlådan och det är ju kul)

  2. Ta en titt på Runåbergsfröer också, Gitto. De har ett imponerande utbud av fröer. Både jag och K, bl a brukar beställa ett gäng därifrån. De har en hel del kulturväxter.

  3. Kurt

    Räkna med att det kan bli lite tufft om det är ett helt nytt trädgårdland. Då kommer fröna att få kämpa hårt med alla ogräsfrön som väcks till liv när man öppnar ett nytt trädgårdsland. Höga tåliga växter som t ex bondböna och potatis klarar sig oftast bra, men lägre växter kan få det svårare.

  4. Åh, visst är det härliga tider som stundar! _Om_ du kommer få en packe nya muskler :)
    Rättika är ett måste, jag håller med. Svårt att få tag på i affären.
    Att bråka med ogräs hör ju till, men jag tycker att det blir lite lättare att rensa om man gör upphöjda bäddar att odla i. Lättare att se vad som ska bort då och var man kan gå totalt hänsynslöst fram!

  5. Man kan ju prova ett gäng sticklingar också.

  6. Örjan

    Bondbönefrön?
    Jag trodde att Du enbart skulle satsa på Tabberasets frön med vidhängande historia
    Men du kan kanske köra dubbelt upp så att vi får en utvärdering.

  7. Karin: Jag kommer säkert också att bli lat efter första året, men just nu känns allt nytt och spännande!

    Jessika: Jo, jag ska kolla där sen, men det fanns en del kulturväxter på Impecta också.

    Kurt: Jag funderar på att odla i pallkragar, förhoppningsvis går det lite bättre då! Men jag är beredd på hårt arbete, det är halva grejen!

    Vera: Jo, muskler ska bli roligt att äntligen få! Och upphöjda bäddar blir det, marken här är för stenig och lerig för att det ska vara värt att gräva i den. Men jag måste få tag på pallkragar, vet inte var man fixar det!

    Örjan: Nehedu, så seriös är jag inte! Jag nöjer mig med vanliga bondbönor. Dessutom vill nog Lager ha sina bönor för sig själv. :)

  8. Örjan

    Jag tror Du har fel ang Tabberaset.
    Jag tror att han gärna, men exklusivt, delar med sig av sina fröer och potatissorter

    Jag har på hans blogg läst om, och även hört honom prata om sitt intresse för gamla fröer/grönsaker.
    Med referens till Nordiska Fröbanken på Svalbard.

    Med sådant engagemang borde han vara intresserad av att få fler att odla “de gamla sorterna”.

    Dock kan jag inse problemet. Gamla och nya sorter på samma odlingslott? Risk för korsbefruktning?

    Han odlar, vad jag uppfattat, på kolonilott. Finns där ingen mer som odlar ex.vis bondbönor?

    Kontakta honom om Du ändrar Dig.

    Om inget annat har Ni ju älskoget, förlåt älskan till bondbönan gemensamt