Örtfrustration och italiensk tomatdipp

Färska örter sätter myror i huvudet på receptmakare. Det går fantamig inte att ange mått på hur mycket timjan som ska vara i recept. För mig som ofta får tag å sprätt-timjan räcker det med pyttelite. Använder man det där anemiska rufset på kruka går det åt hur mycket som helst. Måste dock erkänna att producenterna numera fått ordning på krukbasilikan som är riktigt bra ofta.

  • Italiensk tomatdipp med kapris

Receptmakare: Lisa Förare Winbladh

Portioner:4

Tid: 10 minuter + 30 minuters blötläggning

  • 6 torkade tomater (ej inlagda)
  • 4 medelstora smakrika tomater
  • 1 msk avrunnen kapris
    2 små klyftor färsk vitlök
    1/2 tsk fänkålsfrö
    1/2 dl olivolja
    1 msk finhackad färsk oregano
  • 1 nypa torkad timjan eller lite färsk
    socker, salt, balsamvinäger
  1. Slå 2 dl kokande vatten på de soltorkade tomaterna och låt stå i ca 30 minuter. Hacka de färska tomaterna grovt.
  2. Krama ur de soltorkade tomaterna lätt. Kör till fint mos i maberedare med kapris, vitlök, fänkål och olja.
  3. Mixa ner de tärnade tomaterna och örterna. Kör till önskad konsistens.
  4. Smaka av med socker, salt och några droppar balsamvinäger. Låt stå och samla smak minst en kvart före servering.

Kommentarer

5 svar till ”Örtfrustration och italiensk tomatdipp”

  1. Jag tror du glömt tomaterna i receptet.

  2. Jag skulle använda bra kapris konserverad i salt om jag ville ha kaprissmak i…

  3. K: jag håller med men det förutsätter att man får tag på de små rackarna. var köper du dina? Zetas saltade är bara sisådär.

  4. Jag trodde att Zeta tagit sina ur sortimentet. Och det är lika bra det. Igår flydde jag regnet in i en liten butik, Södermalms Delikatesser, på Torkel Knutssonsgatan som visade sig ha en sort från Lipari som jag annars ibland brukar köpa på FineFood. Den kaprisen är ganska bra. Annars ser jag till att Italien-resenärer köper med sig hem till mig. Vilken som är den bästa sorten avlöjar jag inte än.

  5. Ah, tack för tips! Men det blir rätt gott med vnliga småtradiga också.