Recension: Gordon Ramsays Frisk Aptit

Vinden har sedan länge svängt: Fett är inte farligt. Då väljer Max Ström att ge ut Gordon Ramsays bok Frisk Aptit. Smalmat á la stjärnkock. Igår fick jag den på posten.

Bilderna är underbart enkla och mustiga och jag gillar designen men jag gillar tammefasen inte alla recepten. Jo, jag har själv lagat smalmat tidigare men just när man inför restriktioner i matlagningen är det som viktigast att hålla ordning på smakerna. En sallad på rökt fisk, apelsin och rucola? Mja… Olivolja till den asiatiska ankan? Nä tack. Sen vägrar jag tro att det blir gott med 6 deciliter vinäger till 850 gram rödkål. Och en hummus med burkade kikärtor, en gnutta naturell yoghurt, citron och mynta? Kunde varit kuligare. Vaniljpannacotta på mjölk och yoghurt? Hu! Dessert på mager yoghurt, mager kesella ripplad med plommonkompott? Festligt! Skära bort fettranden på kotletten före tillagning? Aldrig i livet!

Däremot blir jag sugen på en hel del rätter som kamomill- och ingefärsgelé med marinerad melon (men jag gör nog min variant på mer smakrik krysantemum).

Om någon som provlagat tycker annorlunda är jag beredd att revidera min uppfattning. Egentligen tycker jag inte man ska recensera böcker utan att provlaga.

Dessutom hade den behövt en receptgranskare. Någon som vet att tre teskedar är en matsked och inte föreslår att man sätter ugnen på 205°C.  Annars är recepten rätt välskrivna.

Fler åsikter välkomnas i kommentarerna.

Kommentarer

9 svar till ”Recension: Gordon Ramsays Frisk Aptit”

  1. Fredric L

    Låter som om dom översatt den amerikanska utgåvan rakt av istf den engelska (200°C uk->us 400F us->sv 205°C), vilket är märkligt eftersom den engelska verksr vart ute ett år medans den amerikanska kom i början av det här året. Hade dom använt den engelska utgåvan hade dom kunnat använda europeiska mått direkt av. Nu är risken dubbelt så stor för översättar och avrundnings-missar och inte bara för mått utan också för andra amerikanismer. Har själv ingen recept-bok med Gordon, så jag kan inte kommentera hans recept rent generellt – tycker han kan vara bra TV-underhållning om man undviker dom grövsta amerikanska tävlings- och reallity-produktionerna.

  2. Fredric L

    Amazon.com’s tjuvkik ger:

    * Pickled red cabbage:
    1 red cabbage, about 1 1/3lb(850g)
    2 tbsp (30ml) butter
    1/4 cup (50ml) brown sugar
    4 tbsp (60ml) red wine or malt vinegar

    Några sökningar till ger också att 205°C inte alls förekommer i boken, 200°C anges några gånger tillsammans med 400F, så vart översättaren fått 205°C från är obegripligt när båda finns angivna i boken.
    Det är nog översättningen som brister som så ofta och en av anledningarna till jag försöker köpa mina kokböcker på orginal-språk om det går och jag förstår.

  3. Pernilla

    Jag har några skumma små kokböcker som jag tror är översatta från brittisk engelska. I dem påstås en msk vara = 20 ml och alltså motsvara 4 tsk. *muttrar*

  4. Fredric L

    @Pernilla: Boken kan vara från australien, “The Australian (metric) tablespoon is even bigger, at 20 mL” – se http://en.wikibooks.org/wiki/Cookbook:Tablespoon

  5. Så – Lisa – vad får den för betyg?

    Själv tycker jag att t.ex. panacottan var väldigt god och undrade “varför har jag inte gjort såhär själv?” och då – då jag egentligen inte är speciellt intresserad av kaloriräkning eller annat – bara p.g.a. smaken. Tyckte det var – in lack of better words – skitgott!

    Men – och det är väl ingen överraskning för någon av varesig dig eller mig eller våra läsare – tycker vi ju olika om just Gordon Ramsay?

  6. Pernilla

    @Fredric L: Aha, tack för den infon. Måste kolla om det är så nästa gång jag är hemma.

  7. Saxit

    http://www.youtube.com/watch?v=a-D8Wzqs-xc 1a delen av 3 med Marco Pierre White. Notera en väldigt ung Gordon Ramsay i köket. :)

    Gordon i all ära, men jag tycker nog att hans väldigt smala broccolisoppa (gjord på bara broccoli och vatten) är godare med en skvätt grädde och en klick smör. :P

  8. Helt fantastiskt att se Ramsay (storkäftad som Bert) så tyst och försynt i klippet ovan. Inga dåliga krisfötter Marco gör heller..

  9. david

    jag har lagat hummusen, den blev väldigt god. inte riktigt lika god som när man använder tahini, men ändå. mitt bästa tips för en fantastisk hummus är att man kokar ett ägg och mosar in det i hummusen, det blir fantastiskt gott.