När handlare fuskar med köttfärs, som Lisa tar upp, är det beklagligt på flera sätt. Det är det förstås vidrigt, farligt och avskräckande, men det kan också få folk att tro att livsmedelshygien är ett stort problem här i landet. Så är förstås inte fallet. Vi tillhör tveklöst ett av världens säkraste matländer. Viktigare är att kritisera den urholkning av kvalitet, utbud och information som har skett och fortsätter att ske. Strategier för att slimma organisationer och maximera vinster är troligen huvudorsaken till detta. Till exempel har allt färre butiker ha en egen köttkvarn numera, vilket man märker när man ber sin handlare mala färs till råbiff eller pastej. Och bemannade diskar är också sällsynta.
Budskapet till affärerna är solklart: återinför manuella diskar för kött (och för fisk och ost), se till att det finns köttkvarn och ett rikt utbud av kött. Rimmad oxbringa, lever, njure, fläsklägg, kalvlägg och oxsvans är bara några essentiella råvaror som idag är skrämmande sällsynta. Ett tips till handlarna: profilera er genom att framhålla att ni gör något själv. Sätt upp skyltar som: “Vi mal köttet själva”, “vi har ett beställningsortiment” och “vi hängmörar köttet här i butiken”. Se också till att det finns tillagningstips för varje köttslag. En förebild är musikaffären Skivfönstret i Stockholm där personalen handskriver små recensioner och sätter fast på CD-omslagen.
Det går att profilera sig med hjälp av engagemang, det visar goda exempel som ICA-butikerna Per-Erics livs i Morgongåva, där man hänger kött själv och gör charkprodukter, och ICA Globen i Stockholm som har ett fint och brett köttutbud.

Kommentarer
6 svar till ”Skylta med bra kött!”
Carlströms kött i Västerås
Åsby Kött & Vilt i Hallstahammar.
Sjukt bra bägge två.
Hade jag bil och e n större frys skulle jag åka och handla på mig det kött jag använder över några veckor. Marmorerat och fint. Jag fick NÄSTAN tafelspitz på en av de där affärerna men de kunde inte stycka ur den helt och hållet men han gick igenom de där rostbiffarna tills han hittade en bra en.
Så kom jag till ICA butiken och frågade efter färskt sidfläsk och charkuteristen på andra sidan disken hummade och rodnade och frågade till sist: “Är det samma sak som helgskinka så ligger det där”.
Vi har förlorat kunskap, vi har förlorat smak och glädje. Vi har monterat ner våra naturliga instinkter för vad som går att äta och vi har istället lydiga ställt oss i de lätthanterligas kö till lurendrejeriets marknad. För visst är det så – gå till din livsmedelslada och låt dem lura skiten ur dig. Och vi går därifrån tacksamma, hur märkligt är inte det, med en enda kommentar, ja, ja – det var i alla fall billigt.
Jag pratar om det här direkt i P1s “Studio Ett” nu direkt i eftermiddag. Kanske man kan få igång en debatt.
I Sverige pratas det ju bara om matpriser. PRO går och handlar Mariekex och tandkräm och kollar var det är billigast.
Matkostnaderna för en familj med barn utgör futtiga 13,6% av de totala livskostnaderna.
Folk lägger mer pengar på Transport (18,2%) och sina bostäder (23,4%) (källor SCB).
Sänktes matpriserna med 5% skulle matkostnaden bli 13%.
Ändå är det om billigare mat som det skränas och lobbas. Svensken har, ivrigt påhejad av lågpriskedjorna, fått den mat som han förtjänar: skämd köttfärs.
Taffel.se ser spännande ut men hur är det tänkt? Är det bara en plattform för enskilda bloggare eller lever den ett eget liv. Jag frågar därför att det hålls en väldigt låg profil vad gäller en av vår tids större skandaler, jag menar förstås ICA-märkningen som är i stil med Skandiaaffären även om liknelsen haltar. Det finns några inlägg om detta men det känns inte som det bedöms som något anmärkningsvärt. Eller är det bara jag som tycker ICA-skandalen är kränkande?
“vidrigt, farligt och avskräckande…”, känns inte som oanmärkningsvärda ord direkt. Eller?
Men “en av vår tids största skandaler”, det har jag svårt att skriva under på. Mer skandalöst är den strukturella urholkningen av kvalitet och utbud i våra matbutiker.
Jag får kanske förklara mig lite vad gäller skandalen och liknelsen med Skandia. Vad jag menar är att det varje dag dyker upp ny information som visar att detta har varit känt på ledningsnivå, därav liknelsen med Skandia. Varje gång en sten vänds blir detta alltmer klart.
För mig är det stora problemet att att den girige handlaren tittar mig i ögonen och säljer nymalet kött som är något helt annat. Det är kränkande.
Här kommer ett nytt avsnitt i den nya dokusåpan:
http://www.vk.se/Article.jsp?article=155408