Svenskfinsk thinktank: Cheese tasting notes

I söndags bar det alltså av till Finland. En skara tappra svenska matmänniskor mötte en skara lika tappra finska matmänniskor (kockar, en ölskribent och flera fixare) och tycke uppstod. Jag kommer att rapportera mer från Helsingfors, om våra finska vänner och den finska maten. För det finns så mycket vackert att säga om den goda maten och de goda människorna.

Men först publicerar jag lite resultat från vår ostolympiad – en utslagsturnering mellan finska och svenska ostar med en vinnare. Precis som i idrottstävlingar var det till stor del dagsformen (i ostarnas fall mognadsgrad) som avgjorde. Det var en skön blandning av stor- och småskaliga ostar som tävlade. Vinnare blev den finska Peltola Blue.

Det här är de smakord som vi satte på ostarna under tävlingens lopp. Tänk att det finns lika bra ord för ost som för vin!

Norrbotten (similar to svecia)

  • acidic
  • vanilla
  • dry
  • tokaji
  • koshersalt
  • white chocolate
  • short aftertaste
  • sweet
  • cream flavour
  • raisin
  • Wilho appenzeller
  • sweat
  • brown sugar
  • cream
  • caramel
  • butter-fried perch
  • honey
  • socks

Peltola Blue

  • crayfish
  • dry
  • old forest
  • peanut butter
  • licorice
  • sea salt
  • sea buckthorn
  • wood
  • Sörmlands ädel
  • wooden tray
  • stringy
  • blue water
  • perky
  • herbal
  • barn
  • gooseberry

Kvibille svecia (24 månader)

  • hazelnut
  • almonds
  • grilled cheese
  • lemon zest
  • acidic

Finnish emmentaler

  • pecan
  • hazelnut
  • chalk
  • dried icecream
  • cooked carrots
  • black truffle
  • old flat
  • musty

Doris blå

  • sour cream crisps
  • jelly fruits
  • citrus
  • green peppercorn
  • shower curtain
  • yoghurt

Humu pekka (brie type)

  • hazelnuts
  • camomill
  • white pepper
  • mushroom
  • sap
  • oak
  • old barn

Kommentarer

4 svar till ”Svenskfinsk thinktank: Cheese tasting notes”

  1. Robin

    Bjud dem på lite Åsberget nästa gång så blir det promenadseger i finnkampen kan jag lova, Rosa från Revsund forever!

  2. Wow, Doris Blå låter superspännande! Hade varit kul att springa på den i ostbutiken eller saluhallen.

  3. Björn

    Vilken kul grej, mer sånt.
    Hur många ostar totalt gick ni igenom?

    Apropå något helt annat, det knyter även an lite till dina tidare artiklar om vetenskap inom matlagningen, har du läst detta?

    http://www.nytimes.com/2010/05/30/health/30salt.html

    Handlar om salt i maten. Specifikt, färdigmat.

  4. Björn: Vi gick igenom ostarna ovan. Och det var ganska uppsluppet.

    Ska kolla saltartikeln. Tack! :-)