Tillbaka med kaka

Jahapp. Så ännu ett avsnitt i dokusåpan tvära kast med Gitto. Lång historia kort så: Åland fungerade inte. Adelsö fungerar inte heller av naturliga skäl. Österlen däremot. Min syster Jeanette behövde en hemmafru så jag tog mitt pick och pack och angjorde Vitaby. Här finns systerdottern Nathalie, 12 år, och Tess, 16 år, två shih tzuer, en ondskefull undulat och så syrran då. Eller hon kommer hem från Spaniem i morgon, så jag kastades direkt in i mitt nya liv som ställföreträdande förälder.

Det har hänt så mycket och jag är så trött i huvudet att jag inte ens orkar skriva något strukturerat. Men Ann Heberlein och jag ska om allt går väl göra en kokbok om mat som tröst och ångestlindring. Dessutom tror jag nog att jag stannar i Skåne för överskådlig tid, jag har saknat det så. Och jag har uppfunnit en kaka så god att den tog slut på tio minuter.

Mandelkaka med citron och hallon

Receptmakare: Margit Richert

Portioner: 2 systerdöttrar och en kompis

Tid: 1 timme

Jag tog det som fanns hemma och höftade ihop en kaka som blev så god att det hade varit snudd på kriminellt att inte delge er resultatet.

  • 3 ägg
  • 1 dl socker
  • 1 tsk vaniljsocker
  • rivet skal av 1/2 citron
  • 3 dl malen mandel
  • 1 dl vetemjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 50 g smält smör
  • 2 dl frysta hallon (eller för all del färska om säsongen tillåter detta)
  1. Sätt ugnen på 175 grader. Smörj och bröa en vanlig kakform, bröa gärna med lite malen mandel.
  2. Vispa ägg, socker, vaniljsocker och citronrasp riktigt pösigt med elvisp.
  3. Rör ned mandelmjölet.
  4. Sikta ned mjöl och bakpulver i bunken och rör ihop.
  5. Rör ned det smälta smöret.
  6. Häll allt i kakformen och ploppa ned hallonen, ett och ett.
  7. Grädda i mitten av ugnen 35-40 minuter eller tills kakan är nätt och jämt torr i mitten.

Kommentarer

17 svar till ”Tillbaka med kaka”

  1. Neh.. Pöh vad trist eller.. Kanske kul.. Välkommen till Skåne! Välkommen hit på fika en dag om du får långtråkigt :)

    1. Äsch, trist är det aldrig i mitt liv. Lätt rörigt kanske, men så kan det vara.

  2. Jag dör, så fint, helt nästgårds! Kom hit och vila själen med nymalt kaffe, färskt bröd och utsikt över Brösarps backar, och ta med dig alla eventuella undulater, hundar och systerdöttrar. Eller så lagar vi terapeutiskt frejdiga mängder mat tills det bara finns framtid och knappt några skuggor.

  3. Matsagor-Emma, lätt! Lägg till mig som facebookkompis så får vi smida vidare på dessa ränker.

  4. Saran

    Fantastisk bokidé. Kör!
    Och: Gratulerar till den nuvarande rörigheten! Eller snarare till dess orsak ;-) Livet, alltså…

  5. Ja, rörigheten är ju väldigt fin också. Den är ju värd allt kaos.

  6. Trevlig boplats – du valde den bästa månaden att anlända :)

  7. Den ser helt fantastisk ut.

  8. Vilken tur att jag både just köpte mandelmjöl och fyller år i nästa vecka!

  9. Anna: Jo, det är så vackert här att jag nästan får hjärnblödning. Ses snart kanske?

    Julia: Den var fantastiskt god i all sin enkelhet.

    matochtjat: Du kommer inte ångra dig.

  10. Hej… Välkommen tillbaka… Vad tycker dina vänner när du flackar runt så mycket? Jag menar det verkar som du rotat dig ganska bra på Adelsö… Kram

  11. Emelie: Jag har vänner över hela Sverige. Inga alls på Adelsö dock förutom min exmake. Och jag håller ändå kontakt med folk via nätet.

  12. FannyH

    Fin blogg

    / Du vet vem -.-

  13. Elisabet Q

    Hej, tror du att kakan kan funka med enbart mandelmjöl? Är ju gift med glutentant och söker ständigt nya goda recept.

    1. Elisabet: Jag tycker du ska försöka i alla fall! Den blir nog lite plattare. Ev kan du testa att vispa äggvitorna styva för sig innan du vänder ned dem i smeten, det borde ge kakan bättre struktur.

  14. Åsa

    Välkommen till Skåne fina Gitto! Måste testa din tillsynes fantastiska madelkaka:)