Tunnbrödrulle med hemlagat potatismos och äkta bostongurka

Inte för att vara alltför kinkig nu, men är det verkligen någon som köper en bytta färdig potatissallad på Konsum som på allvar tror att salladen är tillagad i Konsum-föreståndarens hem (eller ännu bättre kanske, Konsum-föreståndarens mormors hem)? Även om det står ”hemlagad” på byttans lock?

Och vad betyder en ”klassisk” glasspinne om inte en glasspinne som sannolikt är gjord i glassindustrin? Det torde vara rätt oklassiskt med glasspinnar från hemmaköket.

Kommentarer

4 svar till ”Tunnbrödrulle med hemlagat potatismos och äkta bostongurka”

  1. Kurt

    I detta fall råkade uppenbarligen potatissalladen innehålla torkade äpplen, och då blir det lite antioxidationsmedel för att hålla dem ljusa. Det är ju mycket bra att jaga onödiga tillsatser, men att ge sig på allt är bara dumt, då gör man inget för att påverka.

  2. Jag tycker att livsmedelsindustrin borde skämmas för sitt verbala fnaskande. Inte för att de är oredliga utan för att de är patetiska.

  3. Peter S

    Boston… vad för något? Gurksylt heter det ju.

  4. Anna S

    Vad är egentligen ett hem? Även om Konsumföreståndaren arbetar de flesta av sina vakna timmar i affären, så tror jag aldrig att han säger att han ska gå hem när han går till jobbet. Men potatissalladen som rörs ihop i affären är ändå hemlagad. Suck!

Fler inlägg