Mandelpotatisterrine med västerbottenost och purjolök

Receptmakare:Margit Richert

Portioner: 8

Tid: 3 timmar

Godast ljummen, och då passar den nog till det mesta. Tjälknöl kan jag tänka mig är rasande gott till.

  • 1 purjolök
  • 800 g mandelpotatis
  • 200 g palternacka
  • 2 dl vispgrädde
  • 1 dl mjölk
  • 3 stora ägg
  • 100 g riven västerbottensost
  • 1 finhackad vitlöksklyfta
  • 1/2 dl finhackad persilja
  • 1 tsk salt
  • nymalen svartpeppar
  1. Sägg ugnen på 175 grader. Skär ett snitt i purjolökens yttersta lager och ta försiktigt bort det. Gör så med varje lager så att du får ett sammanhängande “ark” av varje purjolager. Förväll purjon i lättsaltat vatten tills den mjuknat. Skölj i kallt vatten och låt rinna av.
  2. Klä en 1 1/2 liters avlång form först med bakplåtspapper, sedan med purjolöksremsorna. De ska vara tillräckligt långa så att det går att vika över purjolöken som ett lock över den färdiga terrinen.
  3. Skala potatis och palternacka och skiva dem tunt, gärna med matberedare eller osthyvel.
  4. Blanda samman grädde, mjölk, ägg, ost, persilja, salt och svartpeppar.
  5. Varva potatis och palsternacka med äggblandningen. Tryck till ordentligt så att allt packas hårt. Täck med purjolöksremsor.
  6. Grädda i 2- 2 1/2 timme i nedre delen av ugnen, tills potatisen är mjuk och äggstanningen stelnat. Täck med folie om det börjar få för mycket färg.