Instruktioner hur man gör egen pasta

Pasta är inte vår starkaste gren och vi har alltid funderat på hur italienska mamas får till pastan i pastamaskinen. Maskinen hemma hos oss kommer den inte fram så ofta och då är vi alltid två för att få fram tunna fina längder som sedan används till pappardelle eller ravioli. Men här är en film hur man gör för att dels inte få luft in i pastan, dels hur man sedan får ut längder på ett smidigt sätt och fortfarande är en person vid den handvevade apparaten.
Vill du även se instruktionerna kring mjöl, knådning etc kikar du här. Fortsättningen om ravioli och tortelinie finns också.

Kommentarer

5 svar till ”Instruktioner hur man gör egen pasta”

  1. Peter Jägerbro

    Min systerson pratar fortfarande om när han fick veva på pastamaskinen hemma hos oss. Varför kan inte hemmagjord pasta bli den nya tacon i barnfamiljernas fredagsmys? Jag skall kämpa när den tiden kommer. :)

  2. Häftigt, vi har också lyckats imponera en liten tjej genom att göra pasta åt henne. Vi får kämpa på tillsamman!

  3. Petra

    Kul! Nu blev jag sugen på att köpa en pastamaskin.

  4. Senast vi gjorde pasta var det mjöl och pasta i hela köket. Vi var även väldigt nära att dänga degen i väggen och ge upp men när vi väl fick till det så var det värt allt slit i världen, vilken skillnad det är! Det går inte att jämföra med köpevarianten.

  5. Helena – jag känner igen det där. Vi som aldrig brukar bråkan kan rätt lätt höja tonen just när vi gör pasta. Men den blir så mycket godare än köpt så det är värt det.
    Petra – berätta hur det går.