Den söta orangea japanska mispeln är här sedan några veckor, i affärer runt Möllevångstorget, i lådor från Årstiderna och förhoppningsvis i en mataffär nära dig. Du känner igen mispeln (den japanska) på dess gula till aprikosfärgade skal som lyser lång väg från fruktdisken. Frukterna kan vara från aprikosstorlek upp till åtta centimeter långa och päronformade, vissa mer avlånga och mindre knubbiga. Fruktköttet är aprikosfärgat eller krämfärgat och saftigt men fast, Lisa kallar konsistensen för sank.
Smaken är frisk, söt och lätt syrlig, jag tycker att mispeln kan smaka som aprikos, persika och faktiskt lite körsbär. Smaken väcker också minnen av mormors äppelmos på transparent blanche.
Japansk mispel odlas runt medelhavet och Spaniensemestrare har säkert hittat frukten på resan, därifrån kommer mispeln till Sverige under vår och sommar. Då brukar det stå nispero på lådorna, på engelska heter frukten loquat. Anledningen till att den är ett vårtecken i Europa är att japansk mispel blommar på hösten, saktar ner i utvecklingen på vintern och låter frukterna mogna på våren. Japansk mispel tillhör äppelgruppen inom rosväxterna, det syns bland annat på kärnhuset med stora bruna blanka kärnor och resterna av foderbladen i gumpen.
Mispeln är delikat att äta som den är, solo eller i en fruktsallad, tänk på att fruktköttet kan mörkna snabbt. Jag pillar bort skalet om det är tjockt och segt men det är inte nödvändigt. Frukten kan naturligtvis kokas till sylt, kompott och annat. Getost och är gott till och halloumi får en skjuts av mispel i en fruktig sallad tillsammans med gurka, citron och mynta. Jag provade en mispel- och salviavariant av Lisas recept på karamelliserade aprikoser med rosmarin och snart kommer recept på mispelchutney; en okokt variant med stjärnanis och kanel.
Gillar du som jag att ta reda på mer om det som du stoppar i munnen? Om mispel och andra frukter kan du läsa mer om i Frukter från främmande länder av Lennart Engstrand och Marie Widén från Formas samt Oxford Companion to Food av Alan Davidson från Oxford University Press.


Kommentarer
11 svar till ”Lysande äppelfrukt: Den japanska mispeln är här”
Woaaa, jag hade ingen aning om att de hette mispel! Har bara ätit dem utomlands och det enda namn jag känt till är askedinya. På hebreiska eller arabiska, minns inte vilket.
Det var ju ett vackert namn!
Känner igen mig för runt medelhavet – från Mellanöstern till Portugal vimlar det av mispel men inte i Sverige direkt. Frukterna är ju lite ömtåliga så…
I Spanien, både i Barcelona och i Granada, har jag köpt mispel under namnet nefles. De används ofta till marmelad. Kul att du nämnde “Frukter från främmande länder”, det är en grymt välgjord fruktbibel. Vi provade sälja den i butiken, men priset stack iväg pga den fina utgåvan, så den blev svårsåld.
Kärt barn har många namn…
Frukter från främmande länder är grym och dessutom på svenska; värd priset.
Håller med. Undrar när den slår igenom i butiksdiskarna, det kan ta lite tid ibland. Correction: såg på mitt foto att mispelbären hette nispero i Katalonien, nefles i Andalusien
“Den” frukten alltså…
Tror det har stått nespres på lådorna jag sett i Barcelona. Rikitgt goda är dem i alla fall med mild syra, mycket sötma och en liten dos beska. Smakar nästan precis som de körsbär jag åt från körsbärsträdet mina föräldrar hade när jag var liten.
Nispero verkar vara spanska
Nespre på katalanska?
Nefles låter franskt och nèfle verkar vara just det man säger på franska
Sedan så får man ju komma ihåg att det är japansk mispel, au japon etc så man inte kommer hem med en sådan här: http://en.wikipedia.org/wiki/Mespilus_germanica
Roligt att läsa om japansk mispel som vi åt direkt från träden i Kemer i Turkiet. Där kallades den mushmulla(?). Jag har två plantor, från frön, som har övervintrat i garaget. Skulle vara fantastisk om de kunde blomma och ge frukt.
Härligt, ännu ett fint namn på mispeln. Vad spännande med egna mispelträd, undrar om de kommer blomma på hösten och om de ska stå inne under vintern eller hur man ska göra för att frukten ska mogna? Lycka till!
Är det nödvändigt att äta frukt och grönt som inte växer i Sverige
om alla åt det som växer här efter säsong så skulle dom sluta exportera och med tanke på hur många fler vi har blivit i detta land så ska alla importera från sitt hemland inte speciellt miljövänligt.