Mikrorapport från White Guide: Esperantos tomtenissar slår tillbaka

Det blev de småfnissiga, tomtenissiga raringarna Sayan och Daniel från Esperanto (läs gammal artikel) som knep förstaplaceringen i matligan på White Guide. Jag hade förväntat mig Mathias Dahlgren överst på prispallen och en rejäl markering av tillbaka till samtiden-trenden. Det vill säga: mat behöver inte vara spejsad, elaborerad eller ens särskilt påhittig för att gästen ska bli lycklig. Bara smaka överdjävligt gott.

Hur som helst råkar Esperantos kockar tillhöra mina favoritkockar just för att de inte tar sig själva på så blodigt allvar. (En del gäster klagar iofs på att de inte heller blir tagna på allvar efter att ha serverats någon av de mest makabra matkonstellationerna. Just nu står medvetet omogen avokado på menyn.) Jag, Daniel och Sayan delar bland annat en okontrollerad fäbless för knaprigt kycklingskinn, vilket vi har haft en ölångande, något osammahängande diskussion om på Årets Kock.

En av de bästa kombinationerna jag avnjutit på Esperanto var hallon, shiso och mandel. I höst när hallonen är i säsong ska jag göra en egen enkel rätt med de ingredienserna.

Lux bjöd på den bästa totalupplevelsen förra året och mina gamla favvohandlare på Hambergs fisk i Uppsala blev Årets Hjärtekrog.

Mest förvånad blev jag över att Blooms i Malmö var nominerad i kategorin bästa service. Min middag där var så bisarr att jag faktiskt inte orkar skriva om den. Nog sagt.

Kommentarer

13 svar till ”Mikrorapport från White Guide: Esperantos tomtenissar slår tillbaka”

  1. Peter

    Man får gratulera!

    Synd att Mistral fallit bort. Vilken placering hade de förtjänat, ni som ätit er runt på alla toppkrogar?

  2. Hoho! Jag äter faktiskt sällan på toppkrogar i alla fall på “riktigt”.Men någon annan kanske har en åsikt?

  3. Hej Lisa! I dag sprang jag helt oväntat på berberisbär på ÖB (billigt!), blandade ihop dem med några andra bär jag har läst om i din blogg, jag trodde att det var wolfberries, men råd fanns ju ändå att finna i din bok som jag har. Hurra! Nu ska jag fräsa berberisbär med lite socker nästa gång jag lagar lämplig mat.

  4. Mistral har väl stängt?

    Och trots min postning tidigare i år, så är Oaxen betydligt vassare än Vassa Eggen.

  5. Peter

    Visst har Mistral stängt, men vilken plats förtjänade de? Som referens, kan man säga.

  6. Visst är det tråkigt att Mistral har lagt ned verksamheten…. men fybövelen va gott man hann stoppa i sig där. Måste nog ranka ett av mina tidigaste beök där som ett av de bästa, tror det ramlade in ca 16 rätter där i stort sett alla hade både hög idé och teknikhöjd utan att för den delen bli fjantiga och tillgjorda….Mot slutet blev det kanske lite mer excentriskt med småskaliga rotfrukter i centrum, jäkla djärvt och modigt och oklanderligt genomfört….tycker nog att de lirar i toppskiktet vad gäller mycket, att vissa tyckte lokalen inte var tillräckligt designad och liknande fattade nog alltid poängen, längtar tills de tar upp ett nytt projekt. Men kul att esperantokillarna får lite bra feedback!Var där och åt på nuvarande menyn och det var riktigt kul bättre en mitt första besök. Annars så måste man ju säga att det svängt ganska ordentligt på listan.Tycker kanske att Vassa hamnat för högt upp mot vad de presterar.

  7. “Och trots min postning tidigare i år, så är Oaxen betydligt vassare än Vassa Eggen.” är ju kanske det mest ogrundade jag skrivit i år eftersom Oaxen oclså blev bättre placerade än VE….

  8. Manuel

    Bloom bisarr? Igy och Ebbe har inte för vana krypa för gäster. Eller skribenter. Eller bloggare.
    Om denna vägran är bisarr är det bisarra bra.

  9. Manuel: Jag tycker att det är extremt obehagligt när personal kryper för mig eller någon annan i sällskapet oavsett anledning. Jag tycker också att det är en smula oartigt av dig att antyda att det är det jag förväntar mig/uppskattar. Jag vet inte vad du grundar det på.

    Min definition av bra service (vilket jag flera gånger skrivit om) är just den att alla gäster ska behandlas lika.

    Att servicen på Bloom är kontroversiell är ingen nyhet. Det kan ju vara lite kul med excentriska skrikande restaurangchefer om man är på det humöret, men jag anser inte att det är värt en nominering till ett pris.

    En nominering till ett vinpris hade jag tyckt var på sin plats för där är Bloom fantastiska.

  10. Manuel

    Vi är många som gärna skulle vilja se bildbevis på Igy/Ebbe när de kryper för någon och för övrigt kan det ju vara lite kul med excentriska skrikande restaurangkritiker om man är på det humöret.

  11. Manuel:
    Om du läser min förra kommentar en gång till kanske du inser att jag inte skriver att någon på Bloom krupit för mig utan att jag bemöter din tidigare antydning om att jag hade varit nöjd om de gjort det. Det hade jag inte.

    Jag tvivlar precis som du på att de någonsin har krupit för gäster.

    Jag har väldigt svårt att förstå dina kryptiska kommentarer. Du får hemskt gärna fråga direkt om det är något du undrar.

  12. Tycker det var så kul att Esperanto vann dom här killarna förtjänar det verkligen dom älskar det dom gör. Jag personligen var väldigt besviken på White Guide i år men jag får kämpa vidare så går det säkert vägen i framtiden :-) ha en bra vecka Lisa mvh Daniel

  13. Jag tycker också att det var toppen att de vann. Deras mat är så otroligt visuellt slående dessutom. Alltid innovativ. Och oftast god.