nachotårta

Rara rester: Nachotårta

Så här kan det se ut när man har är förutseende att skapa rester. Skåda blaffan som Magnus och jag i vardagsmun kallar nachotårta. Det här är egentligen den här middagen som återuppstått i en oädlare, men fullkomligt ljuvligt fettdrypande form.

Överblivna tortillas skars i trekanter och friterades gyllene i nån centimeter neutral olja. Sedan varvades de med al pastor-köttet, pico de gallo, strimlad lök och generösta mängder finriven ost. (Och ett par rejäla klickar refried beans som jag ursprungligen glömde nämna i den allmänna villervallan. Det har jag en jättebalja av i frysen.) Skjuts in i ugnen och gratinera tills det ser fint ut. Guacamole och rejäla stänk Sistá* eller tabasco ovanpå. Så djävulskt gott en kulen lördagkväll. Eller vilken kväll som helst egentligen. Fan ta mig om det inte vore lika bra till frukost, förresten.

Det var bara ett fel med min vackra anrättning. Magnus, som klämt högertummen till en flytande bubbla blod i flytten (den finns att beskåda här, men klicka inte om du är äckelmagad!) hade en smula svårt med konceptet plockmat. Nåväl, vi får alla offra oss för högre syften då och då. Och nachotårtan är ett ovanligt bra sådant.

*Sista är en konkurrerande chilisåssyster till D’elidas.Jag fick en flaska gratis av D’elidas-importören Per-Anders eftersom han vet att jag är skvatt chilisåsgalen. Det var ingen omedelbar vinnare i gapet: den är mystiskt kryddig, rejält het, fruktig och ganska syrlig. Men den växer med varje smakprov, och det säger jag inte för att vara snäll utan för att det faktiskt är sant.

Kommentarer

7 svar till ”Rara rester: Nachotårta”

  1. Mick

    Satan i gatan! Stackas Magnus!
    Allt ang gratängen är förlåtet;-)

    Låter som den där tårtan är den ultimata födan efter en lång och våt natt, en stadig bloody- Mary till va?

    1. Ja, det är för en gångs skull synd om Magnus på riktigt.

      Och bloody mary och en sådan där tallrik: bästa bakfyllekrubbet. Om man kan hitta någon nykter som fixar det åt en, vill säga.

  2. Tobias

    Fick en kokbok med mexikanskt tema i julklapp. Däri fanns ett recept som jag tyvärr inte testat än men som jag blev så sugen på nu: 7 layer dip, Sju lager goda saker att doppa goda nachos i…

    1. Tobias: Det är nog mer texmex än genuint mexikanskt, men ack så gott det verkar vara. Har velat testa länge, men av någon anledning blir det aldrig av. Med tanke på att jag har en jättebalja refried beans i frysen torde det vara dags snart.

      1. Vilket påminner mig om att jag glömde nämna de refried beans som ingick i nachostårtan ovanför. Fixat!

  3. Tobias

    Ja, textmex eller mex. hemma blir det väl swedmex. Men gott är det. Refried beans med ister…Mmm….

    1. Ja, det måste vara ister! Veganiserade varianter med olivolja – det blir fel konsistens. Om man inte är vegetarian då, då känns ister garanterat en smula fel.