“Blott Sverige svenska…” äsch, ni vet. De senaste veckorna har vi vältrat oss i vinbär, smultron, jordgubbar och mullbär här hemma.
De sista försvann nog häromdagen när vi fick hit gäster från Cincinnati och den rara sexåringen for runt och åt bär som den värsta sparv. Fast till de vita vinbären förhöll han sig en smula skeptisk: “They look like germs”. Nu ska de ha egna bärbuskar over there.
I år har jag ett svårt sug efter krusbär. Det började så smått i juni när kallskänkorna och jag hade smørrebrødsrally i Köpenhamn och vi åt syrlig krusbärskompott tillsammans med den småpipiga osten Gule Kristian på Aamanns. Herrejesus – jag tror aldrig jag fattat hur bra krusbär egentligen kan vara till ost – om de inte är för söta vill säga.
Och inte blev min krusbärslängtan mindre av Mikkans halvpornografiska poetiska beskrivning av självplockning och Gittos subtila antydan om sin gooseberry fool. I helgen var det till råga på allt krusbärsfestival nere i Skillinge (största bäret vägde över 18 gram). Jag måste helt enkelt ha krusbär och det snabbt!
Några egna fick jag inte i år eftersom mina buskar av finska sorterna Hinnonmäki Gul och Röd är alldeles nyplanterade. Men bättre bärlös än rådlös, gamla hederliga självplockningen hos Rögle Bär svek mig inte och på bara en liten stund hade jag fyllt ett durkslag med stora, gröna bär. Det var på håret, nästa vecka är de övermogna. Tror jag drar dit i morgon igen…
Gooseberry fool med knäckflarn
Receptmakare: Anna Billing
Portioner: 4-5
Tid: 30 minuter + kylning
Fools kan göras på olika frukter och bär och har en urgammal tradition i Storbritannien. I de flesta recept brukar kärnor och skal silas av och sylten blandas med grädde eller vaniljkräm. Här valde jag att behålla krusbären relativt hela och bädda ner dem med grädden mellan två knäckflarn av den typen min svärmor brukar göra Och eftersom jantelagen tydligen har upphävts kan jag säga att det var paradisiskt gott alltihop!
- Knäckflarn:
- 1 1/2 dl hackad sötmandel
- 150 gram smör
- 2 dl socker
- 2 msk vispgrädde
- 2 msk vetemjöl
- Krusbärskräm:
- 1 liter gröna krusbär
- 1/2 dl strösocker
- 2 msk vatten
Till servering:
3 dl vispgrädde - 2 tsk strösocker
- 1 nypa vaniljpulver
- Ställ in ugnen på 200 grader.
- Skölj och snoppa cirka en liter krusbär. Häll upp socker och vatten i en tjockbottnad gryta och rör till sockret löst sig innan du tillsätter bären. Låt bären sjuda på medeltemperatur medan du förbereder flarnen. Rör om lite då och då.
- Hacka nötterna halvnoga med en vass kniv och blanda med de övriga knäckingredienserna i en tjockbottnad kastrull. Låt sockret och smöret smälta ihop jämnt, men smeten ska inte karamelliseras.
- Klä två plåtar med aluminiumfolie. Klicka ut smeten i två mindre klickar eller i en större på varje plåt. Platta inte ut dem, det fixar ugnsvärmen.
- Grädda flarnen i 8 minuter i mitten av ugnen, en plåt i taget. När de börjar mörkna i kanterna är det hög tid att ta ut plåten. Dra över aluminiumfolien på en kall yta, som en rostfri diskbänk, och låt svalna helt innan du avlägsnar folien.
- Titta till krusbären. De ska vara mjuka och mosiga och ha släppt en del saft. Häll av hälften av vätskan och låt dem svalna helt.
- Vispa grädden med socker och vaniljpulver. Jag föredrar lättsötad grädde till knäckflarn, vill du ha mer socker lägger du bara till det.
- Vänd ner krusbären i grädden och kyl foolen helt. Servera mellan två knäckflarnsbottnar eller bryt bitar och lägg ihop med krusbärsgrädden emellan. En tredje variant är att servera foolen i portionsskålar med knäckskärvor.

Kommentarer
18 svar till ”Fools rush in: Knäckiga krusbärsdrömmar”
Åh fy fan vad gott! Du är ju helt fenomenal, det vet du redan va? (nu när jantelagen äntligen upphävts!)
Du med! Jag har gått och fantiserat om gooseberry fool i flera dagar nu! :)
Germans? :)
Peter: Kanske det…
Krusbär är fantastiskt gott! Jag har gjort vinäger med krusbär och det blev syrligt och gott. ;-)
Fick just rapport från farmorn att min dotter renätit både vinbärs- och krusbärsbuskarna…
Anna: Vinäger låter som en tanke…du har inte lagt ut receptet, eller? Kunde inte hitta det.
Viktoria: Bärätning är en sann barndomslycka. När jag var liten brukade jag och kusinen försvinna in i farmors vinbärsland och inte dyka upp igen förrän alla bären var borta.
Jag känner mig djupt lycklig över att någon lyssnar till min sexualiserade subtext.
Ja men Mikkan, hur skulle vi kunna missa? Med formuleringar som “osedligt svullna och alldeles mörka vin- och krusbären i tunga klasar” är du en Lars Forssell i vardande. Du har väl läst hans Ballad 1952?:
1.
Ditt kön är mörkrött
Och fuktigt som fruktkött
Och den svarta skogen över det
Vajar när jag blåser
Längst därinne sitter ett vinteräpple
Smetigt som efter ett regn
Och över ditt ansikte glider
Sju fåglars vingskuggor
Ett ben om min rygg
En hand om mina testiklar
Och din mun öppnar sig som en mussla
och jag är trygg
Senkommen kommentar, men – jag måste också har mer krusbär i trädgården. Helt klart! Vi har en spännande korsning av krusbär och svartvinbär vars namn jag inte minns; det blir någon handfull bär av den i år, få se om det går att göra något av dem?
Korsningen brukar kallas krusvinbär eller jostabär, men den brukar ge lite dåligt med frukt. Det finns en variant av svarta vinbär som saknar det svarta pigmentet och som är gröna i stället, den skulle jag vilja smaka den lär vara mera för direktkonsumtion än var svarta vinbär annars är.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Krusvinb%C3%A4r
Överhuvudtaget är det alltid roligare att odla sorter som förekommer så ofta i handeln. Jostabär lät spännande, Kurt. Ska hålla utkik efter dem. Kanske Åbergs tar in dem?
Annika: du får behandla din lilla skörd varsamt(för att återvända till poesins värld):)
Min salige farfar introducerade mig för Forsell faktiskt, som en del av skolning i den svenska poesin. Ljuvligt, och extra applicerbart på mat och frukt. det är så jag känner i alla fall.
(Fniss.)
Tack för tipset om Rögle bär! Dit måste jag nog också åka, känner jag.
Annica: Bra ställe, vi har plockat där sedan jag var barn. De är oerhört trevliga, 14-18 vardagar, 10-14 lördagar tror jag det var…
Jordgubbarna gick i veckan, gröna krusbär och röda vinbär sjunger på sista versen, men hallonen var fantastiska, de svarta vinbären var stora som druvor och de röda krusbären fasta och fina (vi var där i eftermiddags)
Herremingud vad gott! :-D
Men du, mullbär? Jag tror bestämt att jag missat något här.
Tina:Jag kanske ska göra ett inlägg om mullbären?
Mullbär är en riktig personlig favorit. har aldrig testat färska, men torkade är de heeelt gudomliga, smakar av mild kola, som en fruktig knäck lite granna. En stor daglig craving för mig i perioder! http://www.ravarubutiken.se/se/art/mullbar-250-g.php