Mexikansk trettondagskaka: Rosca de Reyes

Så där ja, nu börjar jag hämta mig från jetlagen. Jag överdriver inte, den har varit riktigt pestig och jag har legat vaken på småtimmarna och tänkt på döden och allt det där. Men hur som helst: det var underbart att för en gångs skull fira julen borta.

Till och med våra jultalibaner till barn, som högljutt protesterat när vi bokade resan, förlät oss på julafton när tomten anlände i fallskärm och frikostigt strödde azofärgat godis omkring sig, en julprocession med Maria på en livs levande åsna ledd av Josef uppenbarade sig på gatan tillsammans med sjungande barn, änglar, vise män och mexikanska djävlar och då de dessutom fick puckla på en piñata med en käpp allt vad de orkade, ja då var lyckan total. Och kontrasten mellan vår gråa lille tomte och kyrkornas krubbor med knubbiga jesusbarn i rosa hängmattor kunde inte varit större.

Vid tolvslaget på nyårsafton åt vi tolv vindruvor, en för varje klockslag och önskade oss tolv saker av det nya året innan vi skålade i champagne. Champagne och druvor är egentligen ingen lyckad kombo, men visst är det roligare att få önska sig en massa saker än att lova jobbiga ändringar i sitt leverne som man sedan måste infria?

På trettondagen var vi hemma igen och jag kravlade ur soffan klockan halv två på dagen efter ännu en bedrövlig natt. Hade vi varit kvar i Mexiko hade vi säkert ätit en rosca de reyes, deras speciella trettondagskaka, så jag passade på att baka den här hemma i stället:

Rosca de Reyes, mexikansk trettondagskaka

Receptmakare: Anna Billing

Portioner: 20 bitar

Tid: 4 timmar

Rosca de reyes betyder “konungarnas ring” och är en stor, oval krans smaksatt med kanel och anis och tryfferad med kanderad och torkad frukt som “juveler”. Den äts traditionellt på trettondagen när de tre vise männen, enligt evangeliet, hunnit fram med sina gåvor till Betlehem.

Inuti bakar man in en liten porslinsjesus eller liknande och den som får den i sin bit får hålla en fest eller vinna något kul. Här har jag  gjort en med vaniljkrämsfyllning, men det går bra utan. Om du tycker cocatailbären är läskiga kan du byta dem mot torkad eller syltad frukt. Jag hittade inget jesusbarn, så jag tog en mariapjäs som vi hittat på loppis.

  • 35 g jäst
  • 13 dl vetemjöl
  • (extra mjöl t utbakning)
  • 1,5 dl socker
  • 1 nypa vaniljpulver
  • 1 tsk kanel
  • 1/2 tsk anisfrö
  • 1/2 tsk salt
  • 1 dl mjölk
  • 5 ägg
  • 150 g mjukt smör
  • 1 dl gula russin
  • 1 dl blå russin
  • 1 dl tranbär
  • Vaniljkräm:
  • 1/2 vaniljstång
  • 1 1/2 dl vispgrädde
  • 1 1/2 dl standardmjölk
  • 3 äggulor
  • 1 dl strösocker
  • 3 msk maizenamjöl
  • 1 msk smör
  • Dekoration:
  • 1 uppvispat ägg
  • Torkade fikon, aprikoser, kanderad frukt, coctailbär
  • Florsocker
  1. Smula sönder jästen i en stor bunke eller i en bakmaskin. Lös upp jästen i ljummen mjölk.
  2. Blötlägg den torkade frukten så att den inte knycker för mycket fukt från degen.
  3. Stöt anisfröna i en mortel tillsammans med salt, kanel och vaniljpulver. Knäck äggen i en skål och vispa ihop dem lätt tillsammans med sockret.
  4. Vänd ner kryddorna i degvätskan och tillsätt siktat vetemjöl och äggstanningen. Så blandar du ner den blötlagda frukten. Är bitarna stora kan du hacka dem lite lätt. Avsluta med mjuka klickar av smör. Arbeta ihop ingredienserna till en deg, 20 minuter för hand eller drygt  10 i bakmaskin. Täck över degen med plastfilm och låt jäsa i 90 minuter.
  5. Koka under tiden upp grädde och mjölk med en snittad vaniljstång. Dra genast kastrullen från plattan och låt vaniljstången dra i gräddmjölken en stund under lock innan du fiskar upp vaniljstången och skrapar ur fröna.
  6. Vispa ihop äggulor, maizena och socker till en jämn smet i en skål och häll den fortfarande varma gräddmjölken över. Vispa slätt och häll tillbaka krämen i kastrullen. Koka upp krämen under omrörning tills den tjocknat ordentligt. Rör ner smöret, passera allt genom en sil och ställ den svalt så länge.
  7. Knåda degen på ett mjölat bakbord. Blanda i den blötlagda torkade frukten (är det stora bitar kan du hacka den lätt först) och dra ut den till en längd, beräknat på att den ska räcka till en stor, oval krans på din största bakplåt. Platta ut längden och fördela vaniljkrämen i en sträng i mitten. Vik degen dubbel och skapa en vaniljgömma.
  8. Forma längden till en krans med skarven nedåt på en bakpappersklädd plåt. Smyg ner jesusdockan när ingen ser och dekorera kransen med kanderad frukt (jag använde pomeloskal från Pierias), torkade fikon, coctailbär (innehåller dock azo) eller för all del maraschinoskörsbär. Låt kransen jäsa i ytterligare 90 minuter under plastfilm.
  9. Ställ ugnen på 200 grader.
  10. Pensla kransen med ett uppvispat ägg och grädda den  i nedre delen av ugnen i cirka 35 minuter.
  11. Låt den svalna och sikta över lite florsocker. Servera med citronte eller varm choklad. Alla skär sig en bit av kakan så att man kan se vem som fick dockan i sin bit. Hos oss var det sexåringen – han som jämnt slår sexor i spel – som hittade den i sin kakbit.   

Kommentarer

17 svar till ”Mexikansk trettondagskaka: Rosca de Reyes”

  1. Sara

    Kul med ett mexikanskt bakverk, tack! Jag brukar själv baka mexikanska bröllopskakor, små nötkakor smaksatta med anis och vända i florsocker.
    En sak bara: jag hittar ingen jäst i ditt recept?

  2. Låter smaskigt och snyggt också! Är själv väldigt förtjust i svärfars engelska julkaka som han gör med den största bravur.

    Jag har en tävling på bloggen där man kan vinna fröer från min trädgård.

    Hoppas du vill vara med/ Mimmi

  3. Sara: Oj den trillade visst bort! Ändrar
    Mimmi: Julkakor är roliga – just för att de ska innehålla det allra godaste/bästa. Fröer? Ja det är kanske dags att börja fundera på det :)

  4. Kul! Jag brukar köpa trettondagskaka med porslinsfigur i på Petite France. Och gör som fransmännen, låter den som får figuren bli kung/drottning för en dag.

  5. Bendel: Ständigt detta PF … måste fika med dig där nästa gång jag är norröver. Byter namn till trettondagskaka i rubriken, julkaka kändes så passé helt plötsligt

  6. Välkommen hem! :-D Ja, det är ganska skönt att fira julen borta, var i Paris för ett par år sedan och vi förundrades att alla affärer var öppna på samma (heliga) tidpunkt som Kalle Anka och alla åt ostron när man borde ha ätit lutfisk ;-)
    Trettondagskakan ser maffig ut.Gott!

  7. Tack snälla Anna! Paris låter trevligt om julen och ostron säger jag ju inte nej till.
    Apropå Kalle-dags måste jag bara länka till Lotten Bergman: http://www.lotten.se/2010/12/fran-oss-alla-till-er-alla.html

  8. Jisses så god den ser ut! Och jag som inte brukar gå igång på bakverk…

  9. Det låter fantastiskt att fira jul i Mexico. Kanske ett projekt i sig, att visa barnen hur man firar jul på olika ställen runtom i världen. Med en annan plånbok än min, dock; men en trevlig tanke, inte sant?
    Jag är för övrigt barnsligt förtjust i just coctailbär, särskilt i drinkar. Kanske blir det en sådan här kaka nästa år – eller så blir det Petite France; tack för tipset, Pia!

  10. välkommen hem! när jag bodde i NYC firade jag jul där två år, det var kul! en upplevelse, som min mamma skulle sagt. låter som att ni har haft en alldeles underbar jul, hur som helst. kul!

  11. Klart vi ska gå på PF nästa gång du kommer till huvudstaden. Så här ser förresten deras trettondagstårta ut, går att köpa på PF hela januari.

    http://prbendel.blogspot.com/search?q=kung+dag

  12. Annika: Jag är superrestriktiv mot azofärger normalt. I butiken har vi (med hjälp av duktiga dietisten Viktoria Schiöler på http://kardemums.blogspot.com/) rensat bort smyg-azo. Men i cocatilbären finns det kvar, måste få vara upp till de vuxna om de vill eller inte. I Mexiko var nästan allt bjärt färgat, barnen såg ut som om de hade slickat på en palett.
    Charlotta: Tack, ja en upplevelse.
    Bendel: Kul, då gör vi det! Vilken fin trettondagskaka – helt annorlunda än den mexikanska.

  13. Sara

    Hej

    Jag rekommenderar den spanska varianten med samma namn, den är verkligen himmelsk god.
    Den absolut bästa receptet som jag har provat är denne (tyvärr bara på spanska)

    http://webosfritos.es/2010/11/roscon-de-reyes/

    Jag föredrar den utan vispad grädde.
    OBS. Jäsningstiden i receptet är alldeles för lång, det går bra med en timme.

  14. Sara: Den såg riktigt läcker ut – som en jättesemla!
    Jag har kollat på en mängd olika mexikanska recept innan jag bakade och vissa förespråkade 5 timmars jäsning totalt. I mitt recept är degen mer eller mindre äggbaserad och tar därför längre tid på sig innan den fördubblat sin storlek, jämfört med traditionell vetebrödsdeg, så jag gav den 2 x 90.

  15. Örjan

    “Jag är superrestriktiv mot azofärger”
    Intressant
    Hur har det påverkat butikens utbud av lösviktsgodis, och godis över huvud taget?

    Kanske underlag för helt blogginlägg?

  16. Örjan

    Angående jäsningtid tretttondagskaka.

    Kan det vara olika “styrka” på jästen i olika länder?
    (Tänkbart problem vid översättning kokböcker/recept)

  17. Örjan: Ja, det kanske jag borde skriva mer om, men vi gjorde en stor utrensning för några år sedan av azo-färgade produkter i vår butik. Efter att ha varit förbjudet i Sverige luckrade EU upp regelverket, och många lösgodisbitar innehåller azo. Vi bestämde oss för att dubbelkontrollera bland leverantörerna för att de skulle ta bort dessa produkter – det blev en hel del.
    Vad gäller azoprodukter för vuxna, såsom t ex coctailbär och fiskrom, lät vi som sagt några få vara kvar.

    Du har säkert rätt om jästen – man får pröva sig fram.