Partymat: Pulled pork för ett kompani

Det yttersta kännetecknet på min matlagning är bristande kontroll. Man skulle till och med kunna säga nollkoll. I söndags insåg jag plötsligt att jag hade lagat mat för uppskattningsvis 20 personer när antalet ätande var 11. Men det känns så futtigt att laga mat i små kastruller och vår största Le Creuset hade gapat så hungrigt att jag oförväget slängde bortåt tre kilo fläskkarré i dess glupande käft.

Pulled pork är faktiskt en helt fantastisk rätt. Lättare att laga än tacofräs med halvfabrikatskryddning. Och betydligt billigare. Hur lång tid fläsket tar verkar variera med köttstycket. Räkna med 4 timmar, men det är ingen exakt vetenskap. Hemligheten, som säkert inte är ett mysterium för dig om du hängt här ett tag, är att den sega bindväven i karrén bryts ner till smältande mört gelatin. Gelatinet binder vätska och ger köttrådarna en fantastisk saftighet.

Det här är en lite kryddigare, mexigare och mer komplex variant på mitt tidigare recept med whisky.

Pulled pork på typ mex-texvis

Receptmakare: Lisa Förare Winbladh

Portioner: 20 (hoppsan!)

Tid: 5-6 timmar

Förmodligen är det här den perfekta festmaten. Vansinnig lätt att få till, billigt som tusan och imponerar alltid storligen. Köttet går fint att laga en eller två dagar före festen och har den fördelen att det kan packas på burkar och inte tar mycket plats i kylen. Receptet är ungefärligt för jag slänger bara frejdigt ner allt i grytan utan att slå på hjärnan.

Chipotlepasta finns av märket Santa Maria i tex-mexhyllan. Kryddmängderna kan behöva justeras, styrkan varierar mycket med färskheten och sorten. Jag köper gärna mina kryddor på Govindas, Fridhemsplan. Där är omsättningen stor och kvaliteten fantastiskt hög. Om du bara får tag på malda kryddor får du tillsätta dem sista halvtimmen. Fräs dem först försiktigt i lite olja för att få dem rundare i smaken.

  • 3 kg benfri fläskkarré i hel bit
  • 2 tsk salt
  • ca 1 dl chipotlepasta, beroende på sort
  • 1+1/2 msk hel spiskummin
  • 1/2+1/2 msk anis
  • 1/2 msk hel korianderfrö
  • 2+2 kryddnejlikor
  • 2 dl krossade tomater
  • 2 dl ketchup
  • 2 stora gula lökar
  • salt, chipotletabasco
  • Till servering:
  • Tacoskal eller tortillas
  • Tärnad tomat (när säsongen så giver)
  • Tärnad avokado
  • Min goda svarta bönsallad (recept kommer)
  • Busenkel tomatsalsa (nytt recept på väg men ta det här fast utan chipotle så länge)
  • Grovriven cheddar
  • Grovrivna morötter med lime
  1. Lägg köttet i en jättestor Le Creuset eller annan trevlig emaljgryta. En blötlagd lergryta fungerar också finemang men då måste du köra på 175°C värme eller högre.
  2. Mortla salt, 1 msk spiskummin, 2 tsk anis, 1/2 msk korianderfrö och 2 kryddnejlikor grovt. Strö över köttet  och vänd runt lite. Klicka ut chipotlepastan och ketchupen ovanpå. Klicka burktomaterna runt om.
  3. Sätt på locket och stek i ugn 125°C 3 timmar. Tag ut grytan efter halva tiden och vänd runt köttbitarna lite så att tillagningen blir jämn.
  4. Efter två timmar: Halvera löken, skala och skiva tunt. Lägg ovanpå köttet och kör i ytterligare en timme.  Vänd ner den mjuknade löken i spadet som bildats. Peta lite i köttet och se om det börjar falla i bitar. Kör ytterligare 1 timme eller mer om det behövs. Givetvis under lock hela tiden.
  5. Rosta spiskummin, anis och kryddnejlikor i torr panna tills det börjar dofta. Mortla fint.
  6. Ta ut köttgrytan. Rör ner de mortlade kryddorna i spadet. Om det behövs mer chipotlepasta brukar jag snabbt fräsa den i lite olja för att få rundare smak, men det går fint att bara klicka ner lite också. Dra isär det smältande möra köttet med två gafflar till en trådig massa.  Jag tycker det går lättas att lägga upp köttbitarna en och en i ett djupt fat. Slå spad över det dragna köttet och vänd runt. Använd så mycket spad att köttet blir riktigt saftigt utan att vara soggigt.
  7. Smaka av med salt och chipotletabasco.

Kommentarer

44 svar till ”Partymat: Pulled pork för ett kompani”

  1. Hur länge står det sig i frysen, skulle du uppskatta? Det låter som en riktig fredagsräddare i framtiden, fredagsmys på burk ur frysen.

    OT: Om du har en frågelåda igen snart: finns det en säsong för kåldolmar på vitkål? Jag försökte göra dolmar igår men jag kunde koka de där #¤%#¤ bladen i en halvtimma utan att de slaknade. Det blev kål-canneloni till slut, att vika in kålen visade sig vara helt omöjligt, så jag rullade dem som cigarrer istället. Är vitkålen inte lämpad för dolmar så här års? Jag minns att det blev samma resultat gången innan dess, men minns inte när det var.

  2. Ska prövas och kommer att prövas snarast. jag tycker jag har gjort det mesta med karré, men inte just det här. Tack!

  3. Elin

    Det här lagade min faster i södra kalifornien till mig- hon kallade det för Carnitas och serverade det i mjuka majsbröd. Det var otroligt gott. Har sedan dess tänkt på sätt att återskapa den måltiden. Skall pröva snart.

  4. Det är inte någon exakt vetenskap, men 4 timmar är ett absolut minimum, snarare 5 eller 7. Oavsett, pulled pork är bland det godaste som finns och skitlätt att laga även om just jag lyckades bränna mig rejält på ugnen senast.
    Just det, coleslaw till är fint.

  5. Kent

    Hur stor gryta använde du? Vi har en på 4,2 liter men den känns för liten ibland. Le creuset har en på 6,7 liter, men det finns kanske någon större?

  6. Mårten

    Hur funkar det med en gjutjärnsgryta med lock? Blir det bara pannkaka av alltihopa?

  7. Patrik: Min tid grundade sig på högre temp, jag har ändrat nu till mer tid.

  8. Måretn: Jag tycker att nästan allt man lagar i järngryta smakar illa isynnerhet när det innehåller lite syra som receptet ovan. Järn fälls ut och ger ful färg och smak.

  9. Just det, man kan byta ut chipotlepastan mot konserverade chipotle, finns från La Costeña som säljs på Latinamerikanskt Livsmedel i Hötorgshallen och åtminstone på ICA Maxi i Nacka. Det blir också gott.

  10. Patrik: Jag använde faktiskt just dem. Det blir ännu godare tycker jag. Men de är svåra att få tag på.

  11. Det låter vansinnigt gott, framför allt “dra isär det smältande möra köttet med två gafflar till en trådig massa”. Det här ska jag göra!

  12. Ska “Klicka ut tomatpurén” möjligen uttydas som “klicka ut de krossade tomaterna”?

    (Och varför är det så svårt att hitta Santa Marias chipotlepasta i den här stan (Linköping)? Peter?)

  13. Leif, jag hittade någon typ av chipotlepasta i Ryds konsum/hemköp/lucullus en gång. Numera beställer jag chipotle från Borssén istället. Den senare smakar mycket, mycket bättre än den jag fann den gången. Det är möjligt att det finns i någon av de stora matladorna också, men jag har inte lagt märke till det.

  14. Jag ska troligen till Linköping fredagen efter påsk. Kan ta med mig några burkar La Costeña om ni vill.

  15. När kommer tomatsalsan? Är på jakt efter ett bra recept som inte förordar färska tomater. Kanske får testa ditt “gamla” tills vidare, det såg gott ut.

  16. Låter himla gott. Tror jag vågar chansa på gjutjärnsgryta – eftersom jag inte har nån emaljgryta, och eftersom jag inte själv tycker att gjutjärnsgrytan ger dålig smak åt annat jag gör.

    Men jag undrar lite i receptets punkt två. Där står det “Strö över köttet tillsammans med köttet “… ?!

  17. Magnus C

    Pulled pork är lysande bjudmat. Jag har gjort en variant där jag “gravat” bogstek med salt, socker, rökt paprikapulver, koriander, peppar och kummin, slagit in i plastfolie och låtit vila på fat ett dygn i kylen. Nästa dag har jag tagit en ugnssäker form, lagt i steken fyllt upp med äppeljuice dragit några varv med ugnsfolie runt och sedan in i 150 graders ugn i 5-6 timmar. Det blir också så mört att man kan äta med sked…
    Tycker inte heller att man ska använda gjutjärnsgryta när man tillagar mat med syra, har testat Lisas recept på pulled pork tidigare och järngrytan gav ganska mycket bismak…

  18. låter som en super god rätt !

    Såg ett kanon erbjudande på gruppi.se där man nu får Brunch på Stockholm Fisk 125 kr (ord. pris 265

    Låter faktiskt otroligt gott1

  19. Hm. Blir dyr mat om man måste köpa största sortens Le Creuset! ;-)

    Finns det ingen annan lösning, månne? Har inga andra emaljerade grytor som ligger och slänger heller. (Har en mindre Le Creuset iofs, men den – lockets handtag – är inte ugnsfast.)

  20. Peter, Patrik; jag skulle i princip vara nöjd med Santa Marias chipotle, om jag hittade den. Jag kan inte påstå att jag har letat uttömmande i hela stan, men jag har inte sett den i mina vanliga butiker på många år, och de har ändå resten av texmex-sortimentet. Jag trodde den hade utgått.

  21. Patrik: tack för erbjudandet, men jag har en låda full av torkad chili jag måste hitta på nåt med först. :)

  22. Detta ska vi absolut ta och prova någon dag! Låter som ett perfekt alternativ till “Long Hornchili” som vi brukar göra. Kanonbra att du skrivit att det går att göra i en lergryta, vi försöker använda vår oftare, maten blir väldigt god i den.

  23. Andreas

    Hej Lisa
    Ditt tidigare recept på whisky-pulled pork är en stapelvara hemma hos oss. Så fort de har extrapris på fläskkarre åker ett par kg ner i vagnen. Det är den perfekta stressade middags-räddaren och om man skulle få oväntat besök till middagen är det en få som inte blir imponerade när man kan slänga ihop sån kanonmat på tre röda. Kul också att det blir ännu bättre av att stå i kylen/frysen.
    Ska testa detta recept. Har också fått tips om att tillföra choklad i till whisky-receptet. Jag är nyfiken på resultatet!

  24. Låter som om jag måste köpa en emaljgryta i alla fall. Tja, tråkigare inköp har man ju gjort. :)

    Men nu måste jag fråga en sak till: de krossade tomaterna, när ska de i? I punkten 2? Eller senare?

  25. Ulrika

    Tack för ett perfekt – och så lättlagat – recept! Till söndagsmiddag, och måndagslunch, och ett par middagar till som ligger färdiga i frysen. Inspirerad av det första pulled pork-receptet spetsade jag med en riktigt rökig whisky, Smokehead.

  26. Peter, Linköping

    +1 på det, jag gjorde ett första PP-försök igår och det blev riktigt bra. Med refried beans till blev det en middag och en lunch, och då hade jag banne mig bara en liten bit karré. Skall testa med whisky i näsäta gång.

  27. Pia

    Det här var bland det godaste jag någonsin ätit (trots gjutjärnsgryta)!
    Nu ska jag leta emaljgryta och billig karré så att det kan bli pulled pork-repriser ofta.

    Tusen tack för receptet!

  28. Malwin

    Jag gjorde den här varianten idag: http://taffel.se/recept/pulled-pork-langstekt-karre-som-i-amerikanska-sodern

    Jag följde receptet till punkt och pricka.. Kom på när köttet var färdigt att det inte var ngt salt i receptet.. Stämmer det eller är det fel i receptet? Jag saltade i efterhand, det blev gott men det blir ju godare att salta från början..

  29. Jag måste bara också få rapporter att jag gjorde detta till mina gäster igår, http://njutmaten.blogspot.com/2010/05/forsommarmex.html, och det vart så sjukt lyckat. 4 timmar i lergryta gjorde underverk, kronjuvel på texmexbordet för vuxna! :)

  30. Nu är köttet precis inne i ugnen men inser att varken salt eller krossade tomater finns med i tillvägagångsbeskrivningen, kanske bäst att lägga i det från början också?

  31. Paulina

    Måste man använda emaljgryta eller lergryta? Går det inte bra med gjutjärn eller glas?

  32. Tjockt glas går fint, gjutjärn smakar illa och blir grått eftersom järn fälls ut pga sur vätska. :-)

  33. Daniel

    Håller på att testa det här receptet (i mindre form) just nu, ska bli roligt att testa imorgon!

    Finns det förresten några klassiska recept då faktiskt gjutjärnsgrytan (ej emaljerad) är att kan plockas fram med fördel? Jag tycker mig läsa i rätt många recept att den bör väljas bort, vilket jag tycker är lite tråkigt.

  34. Joakim

    Jag gör pulled pork någon gång i veckan och har enkom för detta ändamål köpt en Crock Pot (slow cooker). Rekommenderas! De börjar bli vanligare och vanligare i Sverige. De finns till och med i vissa välsorterade järnaffärer. Googla! Jag brukar göra en “dry rub” innan jag grillar köttet och slänger ner det i min Crock Pot där allt sköter sig självt.

  35. Bjork

    Låter supergott! Har bara testat Pulled Pork i en rök/grill. Bland det godaste jag ätit! Nu tänkte jag prova att göra det i en lergryta i ugnen. Men varför öka temperaturen till mist 175 grader bara för att det är en lergryta???

  36. Bjork

    Kan man göra det hela med en frusen fläskkarré?

  37. Lergrytan kräver högre temperatur eftersom det åtgår energi för att förånga vattnet i den fuktiga lergrytan, det håller temperaturen nere inne i grtan men den höga fuktigheten där leder värme bättre, så det hela är en annan typ av tillagning. Jag föredrar därför emaljgryta.

    Chipotlen är till för att ge rökighet, men på grill med lock blir det ännu godare. Vi gör det också ibland.

  38. Bjork

    Lisa – Tack för ett supersnabbt svar! Jag har tyvärr ingen emaljgryta men om jag har förstått dig rätt kan jag använda lergrytan men kan jag ändå köra på 125-150 grader? Jag förstår att det tar längre tid men för mig är det bara bra.

  39. Ingen aning, jag tror att det är svårt at komma upp i tillräcklig temperatur inne i grytan om den är fuktad som den ska.

  40. Renée

    Om man bara hittar chipotle PULVER (dry ground) – hur gör man bäst sin pasta baserat på pulvret?

  41. LeifEJ

    Tack så mycket för det här receptet! Vi lagar det ofta och mina barn på 3, 5 och 7 år älskar våra burrito kvällar. Men jag måste hålla med Patrik som skrev att det tar snarare mellan 5 till 7 timmar. Starta köttet lite före lunchtiden, så blir det klart lagom till middag!

  42. Per

    Elin, carnitas är liknande men inte samma rätt, där kokar du köttet i cola istället.

  43. Alltid härligt med en pulled pork (eller beef).
    Du skriver att om man använder en lergryta måste man ha 175 grader eller mer i ugnen. Snälla upplys en novis om varför det är så?

    Intressant att du tillsätter lök och kryddor efter hand, vad är anledningen till detta?
    Har det ngt att göra med att smakerna går för länge i värmen och på sätt tappar smak?

    Tack,

  44. Ups, fick visst svaret på lergrytan ovan, sorry :/